Wadowicki budżet obywatelski – po kolejnym spotkaniu Zespołu nowe ustalenia

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Budżet Obywatelski / Wadowicki budżet obywatelski – po kolejnym spotkaniu Zespołu nowe ustalenia

Po raz kolejny członkowie Zespołu ds. budżetu obywatelskiego w naszej gminie spotkali się, by omówić najważniejsze kwestie związane z całą procedurą.

Już od kilku lat w wielu miastach w Polsce organizowane są budżety obywatelskie. Założenia każdego z nich są podobne – mieszkańcy zgłaszają swoje propozycje projektów, z których następnie wybierane są te, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku z budżetu miasta. Nie ma jednak jednego, uniwersalnego modelu, na podstawie którego miasta przeprowadzają cały ten proces. Ważne – co podkreślają nie tylko eksperci, ale też samorządy, które przeprowadziły kilka już edycji takich budżetów – by zasady były dopasowane do specyfiki gminy i odpowiadały na potrzeby mieszkańców. Stąd niezwykle istotne jest zaangażowanie jak najszerszego grona osób z różnych środowisk, które w partycypacyjny sposób wypracują regulamin. Tak też dzieje się w Wadowicach – Zespół ds. budżetu obywatelskiego jest już po drugim spotkaniu, podczas którego przeanalizował ważne aspekty związane z całą procedurą.

Wcześniej ustalono, że wadowicki budżet obywatelski będzie ogólnogminny, co znaczy, że swoim zasięgiem obejmie wszystkie miejscowości gminy. Pomysły zgłaszane do budżetu obywatelskiego powinny być ogólnodostępne, czyli każdy mieszkaniec gminy Wadowice powinien mieć możliwość skorzystania z nich. Ich charakter może być innowacyjny i nowatorski, ale najważniejsze, by wnosiły wartość dodaną i przyczyniały się do integracji całej naszej społeczności. Na drugim spotkaniu Zespołu dużo uwagi poświęcono zagadnieniom związanym ze zgłaszaniem propozycji przez mieszkańców oraz samemu głosowaniu, a także progom finansowych projektów i ich „profilowaniu”, czyli ewentualnemu podziałowi tematycznemu. Omówiono wiele propozycji dotyczących tych wszystkich kwestii, natomiast ustalenia Zespołu zmierzają ku temu, by propozycję zadań mógł zgłaszać każdy mieszkaniec, jednak będzie musiał zebrać pod swoim pomysłem przynajmniej 10 podpisów poparcia. O swoich propozycjach do budżetu obywatelskiego będzie można porozmawiać z innymi mieszkańcami podczas specjalnych spotkań, które odbędą się wiosną w kilku miejscach naszej gminy.

Zakończenie prac Zespołu ds. budżetu obywatelskiego planowane jest na połowę kwietnia, a ich efekt (projekt regulaminu wraz ze wszelkimi niezbędnymi formularzami) będzie jeszcze konsultowany z wszystkimi mieszkańcami. Szczegóły konsultacji będą dostępne na naszej stronie internetowej.

Wprowadzono: 16 marca 2018