Wadowiczanie świętują „Dzień Ziemi”

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Ochrony Środowiska / Wadowiczanie świętują „Dzień Ziemi”

28 kwietnia na wadowickim rynku odbył się długo wyczekiwany „Dzień Ziemi”. Strugi deszczu nie przeszkodziły w skorzystaniu z wielu atrakcji, które przygotował Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Wadowicach.  I tak na płycie rynku dostępna była m.in. Mobilna Zielona Ładowarka, dzięki której mogliśmy naładować swoje komórki i tablety za darmo. Bielska Fundacja „ARKA” przygotowała dla uczniów przestrzenną grę planszową, instalację edukacyjną „Czyste powietrze-zdrowy człowiek” oraz „Kino bez prądu”. Studenckie Koła Naukowe „Bozon” i „Redox” przeprowadziły doświadczenia fizyczne i chemiczne związane ze zjawiskami zachodzącymi w atmosferze. W OZE-BUSIE dowiedzieliśmy się o przyczynach niskiej emisji, sposobach jej ograniczania i likwidowania. Na placu Kościuszki zaprezentowane zostały kotły niskoemisyjne takich firm jak SAS, Stalmark, MCE, Protech, Ciechowicz,  Viessmann. O 12:00 wręczyliśmy nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego „Na straży czystego powietrza”. Wyniki przedstawiają się następująco:

Wychowankowie przedszkoli

1 miejsce Judyta Widlarz
2 miejsce Maja Zięba
3 miejsce Dawid Madyda, Natalia Pituch

Uczniowie klas 0-III

1 miejsce Jakub Karpiński
2 miejsce Zuzanna Niziołek
3 miejsce Daria Dzik

Uczniowie klas IV-VI

1 miejsce Filip Rajda
2 miejsce Izabela Kawończyk
3 miejsce Szymon Wodniak

Uczniowie Gimnazjum
1 miejsce Oskar Sienkiewicz
2 miejsce Paweł Jarczyk
3 miejsce Weronika Sajdak, Marlena Brańka, Anna Gawęda

O 14:00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego odbyło się wyjątkowe spotkanie z twórcami filmu „Z nurtem życia”. Krzysztof Sarapata i Tomasz Kotaś opowiedzieli o kulisach powstania filmu oraz zwrócili uwagę na to jak ważna jest troska o środowisko, które nas otacza. O 15:00 mieliśmy lekcję Eco Drivingu – dowiedzieliśmy się jak jeździć samochodem oszczędzając przy tym środowisko i pieniądze.

O 16:00 wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, która przeniosła nas w zaczarowany świat muzyki filmowej.

Każdy z uczestników imprezy otrzymał sadzonki roślin doniczkowych, które absorbują szkodliwe pyły. To wszystko w trosce o naszych mieszkańców i zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza, na który wszyscy mamy wpływ.

Dziękujemy sponsorom za wsparcie całej imprezy: Młyn Jacka Hotel & SPA, Kryta Pływalnia „Delfin”, Centrum Handlowe „JAN”, MASPEX, NOWATECH, oraz sponsorom merytorycznym TOKKSIE oraz Motor Glob

Wprowadzono: 28 kwietnia 2017