Wadowita… z krwi i kości

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Wadowita… z krwi i kości

Wybitny intelektualista, erudyta, teolog, profesor, ksiądz… to wiedzą wszyscy o Marcinie Wadowicie. Jeżeli jednak ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o jego życiu i osobowości, zdecydowanie powinien sięgnąć po książkę autorstwa pochodzącego z Wadowic dr Tomasza Graffa.

W sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury we wtorkowy wieczór (19.03) mieszkańcy spotkali się na promocji książki „Marcin Campius Wadowita (ok. 1567 – 1641) Duchowny i profesor Uniwersytetu Krakowskiego” z jej autorem. Wadowiczanin dr Tomasz Graff jest prorektorem Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Podczas spotkania przybliżył czytelnikom swoje dzieło – imponującą, 600- stronicową monografię, w której przedstawił Marcina Wadowitę jako człowieka z krwi i kości.

Mamy w głowach posągowy obraz Marcina Wadowity: wybitny intelektualista, erudyta, teolog, stateczny mężczyzna, wykształcony ksiądz, profesor. Natomiast są źródła sądowe, w których zachowało się ponad sto relacji pokazujących właśnie kłopoty sądowe Marcina Wadowity . – mówił dr Tomasz Graff.

Autor zebrał i przeanalizował obfity oraz różnorodny materiał źródłowy, obejmujący archiwalia polskie i zagraniczne oraz XVII-wieczne starodruki autorstwa samego Wadowity, jak też akademików z jego otoczenia tworząc pierwszą pracę w całości poświęconą jego życiu i działalności.

Wprowadzono: 20 marca 2019