Wizyta gości z Carpineto Romano

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Wizyta gości z Carpineto Romano

W poniedziałek 3.04.2017 do Urzędu Miejskiego w Wadowicach zawitała delegacja naszych przyjaciół z Carpineto Romano, z Burmistrzem Matteo Battisti na czele. Grupę przywitał Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski i jego Zastępczyni Pani Ewa Całus.

57284 - Wizyta gości z Carpineto Romano

Carpineto Romano, miasto rodzinne papieża Leona XIII, to jedno z naszych miast partnerskich, z którym współpraca trwa już od 1991 roku. W przeciągu tych lat wspólnie podjęliśmy wiele inicjatyw. Młodzież z obu miast uczestniczyła w licznych wymianach uczniowskich, które zapoczątkowała Szkoła Podstawowa nr 5 w Wadowicach we współpracy z ówczesnym administratorem miejskim w Carpineto, Panem Eligio Cipriani. Wadowickie grupy wielokrotnie zatrzymywały się w Carpineto podczas podróży do Rzymu, korzystając z wyjątkowej gościnności tamtejszych mieszkańców, a goście z Włoch brali udział w wadowickich imprezach plenerowych – to dzięki nim mogliśmy poznać m.in. smak pieczonych kasztanów.

57286 - Wizyta gości z Carpineto Romano

Dzisiejsza wizyta w Wadowicach odbyła się przy okazji Podróży Pamięci, w którą wybrali się uczniowie trzeciej klasy szkoły Istituto Comprensivo Leone XIII wraz z rodzicami, nauczycielami i przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Carpineto. Podróż ta miała na celu pogłębienie wiedzy i uwrażliwienie uczniów na temat II wojny światowej i Holokaustu. Włosi zwiedzali Kraków, odwiedzili również były nazistowski obóz zagłady Auschwitz oraz Kopalnię Soli w Wieliczce.

Spotkanie w Wadowicach było ostatnim etapem ich podróży. Po przywitaniu w Sali Sesyjnej nadarzyła się okazja do porozmawiania o przyszłych projektach, ale również do powspominania początków współpracy obu miast. Opiekun grupy włoskiej Pan Eligio Cipriani opowiadał, jak wiele zmieniło się na przestrzeni tych ponad 25 lat. Uczniowie włoscy dzielili się też swoimi wrażeniami z pobytu w Polsce. Zgodnie twierdzili, że bardzo podoba im się porządek i czystość w polskich miastach i to, że Polacy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Byli pod dużym wrażeniem Krakowa i Kopalni w Wieliczce.

57285 - Wizyta gości z Carpineto Romano

Z obu stron padły zapewnienia o chęci dalszego pogłębiana wzajemnych relacji. Następna do tego okazja będzie już w maju – podczas „Urodzin Świętego Jana Pawła II”.

Wprowadzono: 4 kwietnia 2017