Wspólnie podziękowaliśmy pszczole na wadowickim rynku!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Wspólnie podziękowaliśmy pszczole na wadowickim rynku!

W niedzielę 26 maja spotkaliśmy się wspólnie na rynku w Wadowicach aby świętować Dzień Pszczoły! Impreza miała na celu edukację i promocję ochrony pszczół oraz innych zapylaczy, które odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie.bee 8199753 1280 1024x682 - Wspólnie podziękowaliśmy pszczole na wadowickim rynku!

Dlaczego pszczoły są ważne?

Pszczoły to jedne z najważniejszych owadów na Ziemi. Dzięki nim możliwa jest produkcja wielu roślin uprawnych. Około 75% światowej produkcji żywności zależy od zapylania, w dużej mierze wykonywanego przez pszczoły. Bez ich pracy nasza dieta byłaby znacznie uboższa.

Wielki Dzień Pszczoły w Wadowicach to był cały dzień pełen atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Poznaliśmy wiele ciekawostek na temat życia pszczół i ich znaczenia dla ekosystemu w prelekcji Mariusza Opoki „Jak zrozumieć i pokochać pszczoły”. Mieszkańcy mieli również okazję stworzyć swoje własne naturalne świeczki z wosku pszczelego. A o godzinie 13.00 ustawiły się ogromne kolejki, po to aby odebrać roślinkę miododajną. Mieszkańcy otrzymali m.in. miętę, szałwię, melisę, tymianek, poziomki czy truskawki.

Na uczestników Wielkiego Dnia Pszczoły czekało wiele edukacyjnych atrakcji. Ten, kto odwiedził wadowicki rynek miał szansę zakręcić miodowym kołem fortuny i wypróbować produktów pszczelich prosto z pasieki. Głównym celem Wielkiego Dnia Pszczoły jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia pszczół. Organizatorzy pokazali, jak każdy z nas może przyczynić się do ich ochrony.

442411919 827335566094160 6512117200186382904 n 724x1024 - Wspólnie podziękowaliśmy pszczole na wadowickim rynku!

Jak możesz pomóc pszczołom?

Każdy z nas może zrobić coś dla pszczół! Oto kilka prostych kroków:

  • Zasadź kwiaty miododajne – lawenda, koniczyna, szałwia i inne rośliny przyciągają pszczoły.
  • Unikaj pestycydów – chemikalia te mogą być szkodliwe dla pszczół.
  • Zbuduj hotel dla owadów – proste konstrukcje mogą pomóc zapylaczom znaleźć schronienie.

 

Wprowadzono: 27 maja 2024