Wstańcie, chodźmy… premiera wystawy w Wadowicach

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Wstańcie, chodźmy… premiera wystawy w Wadowicach

Wadowice to pierwsze miasto w Małopolsce, w którym można zobaczyć wystawę plenerową: „Wstańcie, chodźmy…”Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Katowicach. Ekspozycja przyjechała do nas 27 sierpnia, a jej oficjalne otwarcie z udziałem dyrektora krakowskiego oddziału IPN Filipa Musiała będzie w najbliższą sobotę (31.08)  na wadowickim rynku.

plakat wystawy - Wstańcie, chodźmy… premiera wystawy w Wadowicach

– Wystawa była już prezentowana na Zamku Królewskim w Warszawie oraz na wałach jasnogórskich.  Teraz dotarła do Wadowic i będzie u nas do 15 października. Z Wadowic pojedzie do Krakowa, by tam w dniu wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową stanąć na ulicy Franciszkańskiej pod oknem papieskim – mówi Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic, który bardzo serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na wernisaż wystawy w najbliższą sobotę o godz. 10.00 na wadowicki rynek.

Założeniem twórców ekspozycji jest zaprezentowanie jej we wszystkich miejscach, w których podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny przebywał Papież Polak. W trakcie pielgrzymki Jan Paweł II odwiedził Warszawę (2 czerwca), Gniezno (3 czerwca), Częstochowę (4-6 czerwca). Od 6 czerwca do 10 czerwca przebywał w Krakowie. W tym czasie odwiedził także Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. W samym Krakowie spotkał się z wiernymi na Skałce, w opactwie Cystersów w Mogile oraz na krakowskich błoniach. Szacuje się, że w spotkaniach z Janem Pawłem II uczestniczyło w tych dniach 10 milionów Polaków.

Jak informują twórcy wystawy ekspozycja składa się z prawie 40 fotografii ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – w większości dotąd nigdy wcześniej niepublikowanych. Wynikiem międzynarodowej kwerendy prasowej jest zbiór przywołanych na wystawie tytułów artykułów z prasy niemieckiej, włoskiej, holenderskiej, francuskiej i amerykańskiej. Ważnym uzupełnieniem narracji są również fragmenty wypowiedzi przedstawicieli władz komunistycznych na temat pielgrzymki – w okresie przygotowań i po jej zakończeniu.

Wprowadzono: 28 sierpnia 2019