Wyprzedzić smutek – Bezpłatne porady profilaktyczne

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Wyprzedzić smutek – Bezpłatne porady profilaktyczne

Wyprzedzić smutek

Dyrektor Niepublicznej Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Wadowicach informuje, że startuje 6. edycja programu profilaktyki depresji „Wyprzedzić Smutek”. Od maja do końca października mieszkańcy Małopolski, którzy podejrzewają u siebie depresję mają możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji u specjalistów. Projekt realizowany jest przez Szpital Specjalistyczny im. dra J. Babińskiego w Krakowie we współpracy z ośrodkami z całej Małopolski. Program „Wyprzedzić smutek” jest jednym z programów profilaktycznych realizowanych w Małopolsce i finansowanych przez samorząd województwa.

Żeby skorzystać z konsultacji, wcale nie trzeba mieć potwierdzonej depresji. Wystarczy chęć sprawdzenia swojego stanu psychicznego – podczas takiej wizyty specjaliści wykluczą chorobę lub określą stopień zagrożenia depresją i doradzą środki zaradcze a w przypadku potwierdzenia choroby pacjent może otrzymać skierowanie na leczenie. Trudne wydarzenia życiowe, szybkie tempo życia i wysoki poziom stresu wystawiają naszą odporność psychiczną na próbę. Zazwyczaj spowodowane powyższymi czynnikami przygnębienie mija po jakimś czasie, szczególnie gdy zmieni się sytuacja, która je wywołała, np. utrata osoby bliskiej, utrata pracy czy kłopoty finansowe. Przeważnie takiemu przygnębieniu nie towarzyszy poczucie bezradności czy braku wartości tego, co robimy. Zazwyczaj przechodząc przez trudny okres, jesteśmy w stanie nadal angażować się w codzienne aktywności. Jednak utrzymujący się dłużej stan przygnębienia, smutku, poczucie bezsiły, beznadziejności może zwiastować zagrożenie depresją.

Osoby zagrożone może trapić utrzymujące się poczucie beznadziejności i bezradność, poczucie winy lub bezwartościowości. Negatywnie oceniają one efekty swoich działań i zdarza się, że zamartwiają się czarnymi wizjami swojej przyszłości. Mogą odczuwać lęk, natłok negatywnych myśli, które trudno im zatrzymać. Mogą także pojawiać się myśli o śmierci lub samobójstwie. Łatwo zapomina się wówczas o różnych rzeczach, pojawiają się trudności z przyswajaniem nowego materiału, skupieniem uwagi, jest za to poczucie przeciążenia koniecznością podejmowania decyzji. Zdarzają się zaburzenia snu, np. trudności z zasypianiem, budzenie się za wcześnie albo też spanie nadmiernie długo. Innymi objawami mogącymi zwiastować depresję są zaburzenia apetytu, np. jest on nadmierny lub przeciwnie – zmniejszony. Znamienne jest izolowanie się od znajomych i przyjaciół. Osoby z objawami depresji czasem długo szukają pomocy. Dlatego lekarze zachęcają, by korzystać z konsultacji profilaktycznych w ramach programu „Wyprzedzić smutek”, które pomogą określić, jakie kroki należy podjąć, aby przeciwdziałać zachorowaniu. Porada profilaktyczna jest osobistą rozmową z konsultantem, trwa około godziny.

Z bezpłatnych konsultacji będzie można skorzystać po dokonaniu telefonicznej rejestracji i podaniu numeru PESEL. Program przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

REJESTRACJA

Od poniedziałku do piątku w godz. 16.00 – 19.00, tel. 724 487 876.

Wprowadzono: 26 maja 2017