XVIII Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci i Młodzieży z okazji urodzin Karola Wojtyły już za nami

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / XVIII Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci i Młodzieży z okazji urodzin Karola Wojtyły już za nami

W 98. rocznicę urodzin Jana Pawła II, 18 maja 2018 roku,  spotkały się dzieci i młodzież ze szkół noszących imię tego wielkiego wadowiczanina. Zaproszenie od lat kieruje do młodych proboszcz Bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach, starosta wadowicki, burmistrz Wadowic.

Już w godzinach porannych przy Szkole Podstawowej nr 1 w Wadowicach na osiedlu Pod Skarpą zgromadzili się przedstawiciele Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Dołączyli do nich  uczniowie, nauczyciele szkół gminy Wadowice oraz przedszkolaki. Koncert urodzinowy dla papieża Polaka rozpoczął zespół VIVO z Ogniska Pracy Pozaszkolnej pod kierunkiem p. Jolanty Zając. W dalszej części wystąpił zespół wokalny „Tremusie” z SP1 W-ce, który radosnymi piosenkami i pląsami rozbawił zebranych zgodnie z tytułem koncertu –  „ Radość wypełnia duszę mą”. Niemałą niespodziankę zgotowała para taneczna: Amelia Sabuda z klasy III d  oraz Janek Gelardi z Sosnowca, którzy zaprezentowali wspaniały pokaz tańców towarzyskich na światowym poziomie. W finale wystąpili uczniowie klas 3c i 3d z układem hula – hoop. Na scenie została z uśmiechem powitana grupa rowerzystów z Dominowa, która przybyła w ciągu pięciu dni do Wadowic na urodziny Karola Wojtyły. Nie kryła wzruszenia z tak miłego powitania przez uczestników spotkania.

Dzięki hojności dyrekcji  ZPC Skawa Wadowice, Maspexu, Lubelli, Lajkonika Snacks Sp.z o.o., p. A. Gąsiorka, p.  B. Tyrybona, piekarni państwa Zemanek, pana burmistrza i starosty wadowickiego ugoszczono pielgrzymów ciepłym posiłkiem, obdarowano słodyczami, sokami- jak przystało na przyjęcie urodzinowe. Każdy uczestnik otrzymał także okolicznościowy folder opracowany przez nauczycieli SP1 W-ce.

O godz. 10.10 wszyscy zebrani  ruszyli do bazyliki  za eskortą KPP i peletonem rowerzystów z Dominowa. Towarzyszył im akompaniament wesołych pieśni oazowych w wykonaniu  zespołu muzycznego p. Marka Pelczara. Na Placu Jana Pawła II delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II.

Oczekiwanie na Mszę Św. uprzyjemnił  zespół „ Mali Łostowanie” z Łostówki. O godz.11.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia koncelebrowana przez ks. bpa Romana Pindla, podczas której pielgrzymi wyrazili  wdzięczność za osobę i nauczanie św. Jana Pawła II.

W procesji z darami złożono w darze świecę, flagę Polski, prymat przechodni w rodzinie szkół , kwiaty, chleb. Miłym akcentem spotkania było wręczenie medali okazjonalnych grupie 16 osobowej z Dominowa, którzy odbyli pielgrzymkę rowerową do Wadowic. „Puchar Prymat przechodni w Rodzinie Szkół im. Jana Pawła II za osiągnięcia w dziedzinie propagowania  myśli i wzoru świętości JPII wśród społeczności szkolnej i lokalnej” trafił w tym roku do organizatorów zjazdu ZS CKU w Radoczy.

Urodziny papieża Jana Pawła II zakończono bardzo słodko i przyjemnie. Na uczestników czekał wielki tort urodzinowy ufundowany przez burmistrza Wadowic. Był też smalczyk radoczański, szarlotka – produkty regionalne ZS CKU  w Radoczy. Na scenie głównej miało miejsce wręczenie nagród w konkursie literackim ”Słowo Jana Pawła II do młodych” . Radości było niemało!! Chętne grupy pielgrzymkowe skorzystały z profesjonalnej obsługi przewodników PTTK i wyruszyły śladami Karola Wojtyły.

Corocznie do Wadowic w dniu 18 maja przybywają setki pielgrzymów, którzy serdecznie i życzliwie  przyjmowani są w rodzinnym mieście naszego Papieża, jak podkreślają to sami.

W tym roku w uroczystościach brało udział ok. 900 młodych z 36 szkół.

Dyrekcje szkół SP1 Wadowice, Gimnazjum nr 2 w Choczni oraz ZS CKU w  Radoczy, SPSK w Stanisławie Górnym dziękują wszystkim uczestnikom za udział w uroczystości. Słowa wdzięczności kierują do wielu osób i instytucji, które od lat wspierają to przedsięwzięcie pomagając bezpośrednio w organizacji zjazdu. Są to służby Policji, Straży Pożarnej, harcerzy, ratowników medycznych, Straży Miejskiej, obsługa nagłośnienia Placu  JPII, darczyńcy słodkiego poczęstunku.

Wprowadzono: 23 maja 2018