Z dobroczynnością na co dzień

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Z dobroczynnością na co dzień

Jednym ze świąt ustanowionych przez Organizację Narodów Zjednoczonych jest Międzynarodowy Dzień Dobroczynności, obchodzony corocznie 5 września. Ta data nie jest przypadkowa – zbiega się z rocznicą śmierci Matki Teresy, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1979, obrończyni biednych i bezbronnych.

Beatyfikowana przez Jana Pawła II w 2003 roku, kanonizowana przez papieża Franciszka w 2016 roku, święta z Kalkuty jest symbolem dobroczynności oraz altruistycznej postawy. „Nigdy nie zajmuję się tłumami, lecz jedną osobą. Gdybym spojrzała na tłumy, nigdy bym nie zaczęła”- tak mawiała Matka Teresa.

Organizacje charytatywne i dobroczynne odgrywają coraz ważniejszą rolę, a obecny kryzys migracyjny jest najpotężniejszym od czasów II wojny światowej. Uchodźcy napływają głównie z Syrii, Afganistanu i Iraku. Organizacje działające na rzecz migrantów pomagają potrzebującym w znalezieniu nowego domu, często ratując ludzkie życie i godność.

Na terenie naszej gminy działa szereg organizacji pożytku publicznego. Zapraszamy do zapoznania się z ich pełną listą na stronie www.wadowice.pl (zakładka Dla mieszkańców).

Gmina Wadowice również podejmuje liczne działania na rzecz dobroczynności. Z inicjatywy Burmistrza Mateusza Klinowskiego Rada Miejska w Wadowicach jednogłośnie przegłosowała uchwałę w sprawie zaproszenia do osiedlenia się na terenie Wadowic rodziny przesiedleńców ze Wschodu już 2 lata temu. Repatrianci z Rosji – Aleksandra i Anatolij wraz z dwoma synami – wprowadzili się do przygotowanego dla nich przez gminę mieszkania na początku sierpnia tego roku. Wielu przedsiębiorców i prywatni darczyńcy włączyli się w akcję przekazując artykuły i towary umożliwiające łatwiejszy „start” nowym mieszkańcom.

Również Młodzieżowa Rada Miejska przywitała repatriantów organizując projekt „Podziel się… książką”. Egzemplarze można było zostawić w kilku miejscach na terenie całej Gminy m.in. w Choczni i na Wysokiej. Młodzież zebrała ponad 300 rozmaitych publikacji i przekazała część repatriantom z Rosji, a resztę rozdaje wadowickim instytucjom, zajmującymi się opieką nad potrzebującymi dziećmi.

Składamy wszystkim gorące podziękowania za włączenie w pomoc repatriantom. Mamy nadzieję, że nowi mieszkańcy szybko zadomowią się u nas,  a w kolejnych latach umożliwimy powrót kolejnym rodzinom.

Wprowadzono: 5 września 2018