„Z nurtem życia” – pierwszy film o dolinie Skawy

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Pozostałe wiadomości / „Z nurtem życia” – pierwszy film o dolinie Skawy

Powstający od ponad 5 lat film „Z nurtem życia” to jeden z pierwszych filmów przyrodniczych w Polsce realizowany w technice RAW (bezstratna jakość obrazu). Jego produkcją zajmują się Krzysztof Sarapata i Tomasz Kotaś z firmy Tokksa. Pomocy przy powstawaniu filmu udzieliła Gmina Wadowice, a premiera kinowa przewidziana jest na grudzień 2016 roku.

z nurtem

Autorzy filmu specjalnie dla serwisu miejskiego odpowiedzieli na kilka pytań.

Kiedy pojawił się pomysł przygotowania profesjonalnego filmu o Dolinie Skawy?

Pomysł przygotowania filmu powstał już kilka lat temu. Zaczęliśmy kolekcjonować ujęcia wiedząc od samego początku, że przedsięwzięcie jest  ogromne, ale to też jedna z przyczyn, dzięki którym film powstał.

Na jakie trudności natrafiliście w czasie przygotowywania materiału, ile godzin spędziliście na zdjęciach?

Realizacja ujęć z udziałem natury i ich mieszkańców rodzi wiele trudności z jakimi musieliśmy się zmierzyć. Począwszy od wygospodarowania ogromnej ilości czasu, potrzebnego na często bezproduktywne długie wyczekiwanie w czatowni, a kończąc na  zgromadzeniu odpowiedniego sprzętu do tego typu realizacji. Już samo przygotowywanie i archiwizacja na bieżąco materiałów filmowych w technice RAW sprawiała dość duże problemy. Sama praca  w terenie też nie należała do łatwych. Setki godzin spędzonych na poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na dane kadry, to kilkaset godzin spędzonych w samej czatowni (około 200dni zdjęciowych) często w jednej pozycji, komary, wilgoć, niskie czy wysokie temperatury przyczyniały się do tego, że sprzęt potrafił odmawiać posłuszeństwa a i nam nie było łatwo.

Co was najbardziej zaskoczyło w trakcie nagrywania materiału?

Każdy rok realizacji odkrywał nowe tajemnice tego miejsca. Flora i fauna z każda porą roku była inna. W zasadzie każdy dzień spędzony w terenie owocował nowymi kadrami, nowymi spojrzeniami pomimo tego, że często wykonywane były w tych samych miejscach. To świadczy tylko o tym jak mocno ekspansywna wydaje się być tutejsza przyroda. Nie ma miejsc gdzie nie można było by jej spotkać. Widząc jak agresywnie mechaniczne buldożery zmieniają okolicę, wydawało by się, że już nic tutaj nie wyrośnie a zwierzęta odejdą na zawsze. Nic bardziej mylnego. Przyroda niemal na naszych oczach odzyskiwała to co jej człowiek zabierał. Wiele działań było zaplanowanych i wyczekiwanych, dlatego często trzeba było działać błyskawicznie, zostawiając wszystko tylko po to, aby wykorzystać wyjątkowe okoliczności pogody. Różnorodność gatunków przerosła nasze oczekiwania: czapla biała i siwa, remiz, siewka rzeczna, bąk, nurogęś, dudek, żaby moczarowe czy wreszcie zimująca sowa błotna, płomykówka, uszatka, kormorany, jelenie, dziki, daniele to tylko mała cześć tego co zawarte będzie w filmie.  To niesamowite jak bogaty mamy region w różnorodne a z natury płochliwe zwierzęta. Wreszcie gdy udało nam się zrobić pierwsze ujęcia z lotu ptaka oniemieliśmy…to coś co warto pokazać całej Polsce. Nie możemy tego trzymać tylko dla siebie.

Czy nie boicie się, że w niedalekiej przyszłości człowiek i jego działalność zaszkodzą ekosystemowi Jeziora Mucharskiego i doliny Skawy?

Mamy nadzieję, że ten film uzmysłowi wielu ludziom w jak wyjątkowym regionie mieszkają i może dzięki temu z większą harmonią będą obcować z otaczającą naturą. Oczywiście, w kontekście obecnych prac na dnie zbiornika i w Dolinie Skawy oraz wykorzystania przyszłego Jeziora, takie obawy są zasadne. Niewłaściwie prowadzona gospodarka całkowicie wyprze nowo powstałe siedliska. Mamy jednak wielką nadzieję, że Włodarze naszego regionu umiejętnie będą dbali o zachowanie delikatnego balansu: „człowiek-natura” i przez długie lata będziemy się mogli cieszyć nie tylko nowymi atrakcjami turystycznymi, ale możliwością bezpośredniego kontaktu z dziką przyrodą. Tego byśmy sobie bardzo życzyli.

Gmina Wadowice wsparła finansowo produkcję filmu.

Zwiastun filmu

Wprowadzono: 11 marca 2016