Zaczytane Wadowice – czyli VII edycja Narodowego Czytania!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Pozostałe wiadomości / Zaczytane Wadowice – czyli VII edycja Narodowego Czytania!

Wadowicka Biblioteka Publiczna po raz kolejny zaprasza do wspólnego Narodowego Czytania! Tym razem w sobotę 8 września br. o godzinie 10:00 czytane będą fragmenty „Przedwiośnia” oraz innych tekstów o tematyce niepodległościowej.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna zainicjowana przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza”. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości, poprzez wspólną lekturę największych dzieł polskiej literatury.

W tym roku „Narodowe Czytanie” przybierze jednak zupełnie nową formułę, a wszystko to za sprawą  wyjątkowej rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z czym w ramach tegorocznej akcji będzie czytane nie tylko „Przedwiośnie” – będące główną lekturą przedsięwzięcia, ale również 44 teksty zebrane w Antologii Niepodległości. Antologia zawiera powstałe na przestrzeni wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej, które mogą stanowić inspirację do podejmowania debaty o sprawach Ojczyzny. Z kolei Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania.

Wszystkich chętnych do wysłuchania tej jakże ważnej dla Polaków lektury oraz wybranych tekstów z Antologii Niepodległości zapraszamy w sobotnie przedpołudnie do Wadowickiej Biblioteki Publicznej, gdzie grupa przyjaciół i sympatyków miejskiej książnicy odczyta wybrane fragmenty dzieł. W tym roku do wspólnej lektury włączy się także Grupa Rekonstrukcji Historycznej 56 Pułku Piechoty z Wadowic!

Dodatkowo dla wszystkich uczestników imprezy przewidziano słodki poczęstunek w postaci „patriotycznego” tortu!

Zapraszamy! Wstęp wolny!

Wprowadzono: 31 sierpnia 2018