Zamana z Gwiazdą Południa w Wadowicach

Jesteś tutaj : Strona główna / Bez kategorii / Zamana z Gwiazdą Południa w Wadowicach

Po raz pierwszy Gwiazda Południa zawita do Wadowic i to od razu z etapem finałowym. Kolarstwo górskie MTB cieszy się dużą popularnością również w papieskim mieście. Głównym organizatorem tego kolarskiego wydarzenia jest Cezary Zamana – zwycięzca Tour de Pologne z 2003 roku, który w tym roku organizuje już piątą edycję Gwiazdy Południa.

Cały maraton ma 4 etapy. Według wstępnych planów pierwsze dwa odbędą się w Stryszawie, trzeci w Makowie Podhalańskim a czwarty właśnie w Wadowicach. Start i meta etapu finałowego Gwiazdy Południa będzie na stadionie Skawy już 12 lipca. Biuro zawodów otwarte zostanie o godzinie 9:00 aż do 14:30. Maraton wystartuje o godzinie 10:00. Między godziną 13:30 a 14:00 będzie dekoracja etapowa, a o godzinie 15:00 dekoracja generalna Gwiazdy Południa 2020. W międzyczasie na wadowickim stadionie odbędą się zawody dla dzieci.

25 czerwca w Urzędzie Miejskim w Wadowicach odbyła się konferencja prasowa, którą poprzedziło spotkanie organizacyjne etapu finałowego w Wadowicach.

– Bardzo się cieszę, że możemy być współorganizatorem tego wydarzenia. Gmina Wadowice lubi rowerzystów, a rowerzyści lubią nas. W minionym roku po raz pierwszy gościliśmy Małopolskę Tour,  mieliśmy mistrzostwa świata w trialu rowerowym. W tym roku po raz pierwszy będzie u nas Gwiazda Południa. W sierpniu z kolei pierwszy raz w historii Wadowice będą miastem startowym Tour de Pologne, a i to nie jest ostatnie słowo – mówi Burmistrz Wadowic.

– To, że jesteśmy po raz pierwszy w Wadowicach właśnie w stulecie urodzin św. Jana Pawła II jest wyjątkowe – wyznaje Cezary Zamana, który dodaje, że do Wadowic ściągnęli go również lokalni fanatycy kolarstwa górskiego

Wadowicki Etap będzie prowadził przez Beskid Mały. Zawodnicy wjadą na Leskowiec (922 m n.p.m.), najsłynniejszy okoliczny szczyt, będący punktem obowiązkowym dla wszystkich, którzy przemierzają małopolskie ścieżki. Miną Groń Jana Pawła II, na szczycie którego znajduje się Kaplica Ludzi Gór. Zahaczą o rezerwat Madohora, pełen zwierząt podlegających ochronie. Przemkną obok Łamanej Skały (929 m n.p.m.) i Potrójnej (884 m n.p.m.). Przejadą przez takie miejscowości jak Rzyki, Kaczyna i Zawadka, by zdobyć zbocze Łysej Góry (548 m n.p.m.) oraz Iłowiec (471 m n.p.m.) i wjechać na metę na wadowickim stadionie.

Wyścig będzie przeprowadzony zgodnie ze wszystkimi sanitarnymi wymogami związanymi z trwającą pandemią koronawirusa.

Wprowadzono: 25 czerwca 2020