Złóż deklarację ws. źródeł ciepła – po 30 czerwca grzywny od 500 do 5.000 zł!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Ochrony Środowiska / Złóż deklarację ws. źródeł ciepła – po 30 czerwca grzywny od 500 do 5.000 zł!

Przypominamy o obowiązku złożenia deklaracji o używanym źródle ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dotyczy to właścicieli lub zarządców budynków i lokali – zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych.

Obowiązkowa deklaracja składana jest w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). CEEB jest istotnym narzędziem wspierającym wymianę pieców, tak zwanych “kopciuchów”. W składanych do niej deklaracjach poza danymi adresowymi budynku wskazuje się ilość oraz rodzaj zainstalowanych i eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła (lub źródeł spalania paliw) wraz z ich przeznaczeniem. W przypadku kotłów na paliwo stałe dodatkowo określa się klasę i rodzaj stosowanego paliwa.

Zgodnie z przepisami w przypadku źródeł ciepła użytkowanych przed 1 lipca 2021 roku deklarację należy złożyć do 30 czerwca br. Natomiast w przypadku nowych budynków lub wymiany starego pieca maksymalnie w ciągu 14 dni od daty uruchomienia urządzenia.

Deklaracje można złożyć w formie elektronicznej, czyli przez Internet (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEEB zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa, korzystając w szczególności z Profilu Zaufanego). Jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób. Oprócz tego, że umożliwia to oszczędność czasu i pieniędzy, niewątpliwą zaletą jest to, że deklarację można złożyć nie wychodząc z domu. Dlatego zachęcamy wszystkich do korzystania z tej formy.

Niemniej możliwe jest składanie deklaracji w formie papierowej:

Wypełniony i podpisany przez właściciela/współwłaściciela lub zarządcę budynku dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim w Wadowicach.

Z uwagi na niewielki odsetek osób, które złożyły deklarację zwracamy się z apelem o nieodkładanie tego obowiązku na ostatni moment. Należy przy tym pamiętać, że za niezłożenie formularza w terminie, może zostać nałożona grzywna do 500 zł, a jeżeli sprawa trafi do sądu, to grzywna do 5 tys. zł.

ceeb plakat a3 724x1024 - Złóż deklarację ws. źródeł ciepła - po 30 czerwca grzywny od 500 do 5.000 zł!

 

Wprowadzono: 29 czerwca 2022

-