Konsultacje w sprawie zmiany nazwy ul. gen. Bruno Olbrychta w Wadowicach

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Planowania Przestrzennego / Konsultacje w sprawie zmiany nazwy ul. gen. Bruno Olbrychta w Wadowicach

W związku z pismem Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, informujemy, iż Burmistrz Wadowic przystępuje do konsultacji z mieszkańcami w sprawie zmiany nazwy ul. gen. Bruno Olbrychta w Wadowicach.

away 1015268 1920 1024x1024 - Konsultacje w sprawie zmiany nazwy ul. gen. Bruno Olbrychta w Wadowicach

Konsultacje z mieszkańcami potrwają od 3 lutego 2020r. do 17 lutego 2020r.

Ogłoszenie o konsultacjach z mieszkańcami

Konsultacje przeprowadzone zostaną w formie pisemnej, poprzez formularz konsultacyjny. Formularz konsultacyjny zawiera propozycje nowej nazwy do wyboru, jak również możliwość podania własnej nazwy (formularz będzie dostępny od 03.02.2020r. do 17.02.2020r.).

Poniżej propozycje nowej nazwy dla ulicy wraz z uzasadnieniem:

  1. ulica Ojca Rudolfa Warzechy (1919-1999) – polski zakonnik, karmelita bosy, Sługa Boży Kościoła Katolickiego, ur. się w Bachowicach, gdzie później uczęszczał do szkoły podstawowej. W 1938 r. zdał maturę w Gimnazjum Karmelitów Bosych w Wadowicach i wstąpił do wspólnoty zakonnej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1944 r. Przez lata kapłańskiej pracy pełnił funkcję wychowawcy młodego pokolenia karmelitów oraz wielokrotnie urząd podprzeora w różnych klasztorach, był także radnym prowincji zakonnej. Był oddanym apostolstwu chorych. Mówiono o nim „kapłan z otwartymi oczami”. Zmarł w Wadowicach w opinii świętości 27 lutego 1999 r. Od 2012 r. w bocznej kaplicy prezbiterium kościoła „na Górce” istnieje izba pamięci poświęcona słudze Bożemu, w której zebrano pamiątki z nim związane. W Jego rodzinnych Bachowicach powstało Muzeum Regionalne, które upamiętnia o. Rudolfa, ks. F. Gołbę i F. Stefczyka.
  2. ulica dr. Gustawa Studnickiego (1935-1999) – pedagog, Honorowy Obywatel Miasta Wadowice, pochodził z Barwałdu Górnego, absolwent wadowickiego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Wadowity, nauczyciel matematyki w wadowickim Liceum, publikował materiały dotyczące dydaktyki i historii matematyki, pasjonował się przeszłością regionu i to jej poświęcił wiele opracowań poświęconych historii Barwałdu i Wadowic, pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Wadowicach.
  3. ulica Jana Sarnickiego  (1904-1985) – profesor gimnazjalny, geograf, geolog, rysownik i malarz, ur. w Brzesku, uczeń wadowickiego gimnazjum, profesor gimnazjalny w Wilnie a później w Wadowicach, znakomity rysownik i ilustrator, autor wielu prac, nauczyciel gimnazjalny Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II, autor pierwszej polskiej publikacji poświęconej blokdiagramom i ich zastosowaniu w nauczaniu geografii, w czasie II wojny światowej internowany m.in. na Węgrzech, we Francji, w 1969 r. przeszedł na emeryturę kończąc swoją wieloletnią pracę nauczycielską w Wadowicach i przeniósł się wówczas do Białej, zmarł w 1985 r. w Białej (dziś Bielsko-Biała) i został pochowany na tamtejszym cmentarzu.
  4. ulica Mieczysława Kotlarczyka (1908-1978) – doktor filozofii, polonista, profesor gimnazjalny, reżyser i twórca Teatru Rapsodycznego, ur. w Wadowicach, syn Stefana założyciela Towarzystwa „Jagiellonka”, uczeń Szkoły Męskiej i Gimnazjum w Wadowicach, profesor gimnazjalny w Nowym Targu i Smogorzewie oraz w l. 30-tych w gimnazjum Karmelitów Bosych w Wadowicach czy w Collegium Marianum Pallotynów na Kopcu, założyciel i reżyser Teatru Rapsodycznego w Krakowie, autor prac z dziedziny sztuki żywego słowa, przyjaciel Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. W 2007 r. został pośmiertnie odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Z przeprowadzonych konsultacji zostanie sporządzony raport, który zostanie podany do wiadomości publicznej. Kolejnym etapem będzie przygotowanie uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy i przedłożenie jej pod obrady Rady Miejskiej w Wadowicach.

Więcej informacji na temat zmiany nazwy ulicy można znaleźć TUTAJ

Wprowadzono: 24 stycznia 2020