Spektakl „R.I.P.” w Stryszowie

Jesteś tutaj : Strona główna / Kalendarium / Spektakl „R.I.P.” w Stryszowie

Spektakl „R.I.P.” w Stryszowie

Od: 2016-11-26

Do: 2016-11-26

16:00

Spektakl „R. I. P.” w Stryszowie

„R. I. P.” jest to spektakl na podstawie „Akropolis” Stanisława Wyspiańskiego oraz II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Oba utwory są tłem do przedstawienia historii związanych ze Stryszowem, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwustu lat na ziemi stryszowskiej. Dla reżysera spektaklu, Mirosława Płonki, konstrukt, który powstaje w spektaklu R. I. P., jest nowym Akropolis, który przez figury z cmentarza, historię Parafii oraz przestrzeń Dworu funkcjonuje jako nowa – performatywna – rzeczywistość. Akropolis zatem to nie miejsce, to sytuacja zdarzająca się hic et nunc w klimacie współuczestnictwa widzów i aktorów. Fragmenty „Akropolis” oraz „Dziadów” zostają powiązane narracją ludowej bajki o Titeliturym braci Grimm,  by móc postawić sobie pytania o współczesną pamięć zbiorową, kulturę pamięci oraz funkcjonowanie symulakrum na wsi. Zderzanie romantycznych Dziadów oraz (wręcz) anty-romantycznego Akropolis otwiera na pytanie o rodowód tożsamości stryszowian – jakby to stwierdzić za Marią Janion: czy jest osadzona na  romantycznym podniosłym rozpamiętywaniu, czy raczej wyprzedziła myśli badaczy i przeszła do nowego poziomu pamiętania, bardziej współczesnego, znajdującego się już poza paradygmatem romantycznym.

Spektakl ma na celu przypomnienie ludności lokalnej o pomnikach przeszłości, które wciąż są obecne na ziemi stryszowskiej, i które same w sobie świadczą o tożsamości tutejszych mieszkańców.

Wydarzenia zostało przygotowane przez Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy w Stryszowie, reżyserem spektaklu jest Mirosław Płonka.

Wejściówki można nabyć pod adresami:
teatr.mlodych.stryszow@gmail.com dwor@stryszow.pl

Wiadomość z informacją na temat:
a/ ILOŚCI POTRZEBNYCH WEJŚCIÓWEK
b/TERMINU SPEKTAKLU, w którym chcą Państwo brać udział.

TERMINY:
26.11.2016 r., godz. 16.00
27.11.2016 r., godz. 17.00

(Zdjęcie, źródło: http://www.it.wadowice.pl/post/spektakl-r-i-p-w-stryszowie,691.html)

Wprowadzono: 23 listopada 2016