Ruszyła budowa tras rowerowych w Wadowicach!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Ruszyła budowa tras rowerowych w Wadowicach!

Nie tylko kierowcy samochodów doczekają się pięknych dróg w Wadowicach. Swoje trasy będą mieli również rowerzyści! Po wielu latach oczekiwań ruszyła budowa sieci tras rowerowych. Do końca przyszłego roku w Wadowicach powstanie aż 6,5 kilometra ścieżek!

Wykonawca inwestycji Zakład Budowlano-Mostowy PROBUD sp. z o. o. podzielił ją na kilku etapów, tak aby nie czekając na zaprojektowanie i uzyskanie pozwoleń budowlanych dla całej inwestycji, można było ruszyć z pracami na tych odcinkach, na których pozwolenie jest już gotowe.

W poniedziałek (14 czerwca) rozpoczęła się budowa pierwszego odcinka, od ronda gen. Waleriana Czumy do ronda gen. Władysława Andersa. Równolegle Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wymienia nawierzchnię na tym odcinku obwodnicy.

– Ten pierwszy 700-metrowy odcinek zostanie oddany do użytku do końca wakacji. A to dopiero początek, bo zgodnie z podpisanymi umowami, w przyszłym roku oddamy rowerzystom do użytku aż 6,5 kilometrową sieć tras. Pierwsza pobiegnie wzdłuż całej obwodnicy oraz wału powodziowego przy drodze za Maspexem, a dalej ulicami Putka oraz Zegadłowicza, kończąc się przy skręcie do Krytej Pływalni Delfin. Druga powstanie po obu stronach ulicy Lwowskiej, w ramach przebudowy tej drogi.– zapowiada burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Obie inwestycje zostaną zakończone w przyszłym roku, ich łączny koszt opiewa na kwotę blisko 9 milionów złotych, z czego ponad połowa, 5,3 mln zł pochodzi z dotacji unijnej w ramach programu Park&Ride.

Przy skręcie na Podstawie trasa rowerowa pobiegnie przez rzekę Choczenka, przez co istnieje konieczność budowy specjalnej kładki. To znacznie zwiększa koszty inwestycji oraz wydłuża cały proces przygotowania zadania.

Trasa będzie skomunikowana z siecią parkingów przy: PKS, PKP oraz Starej Rzeźni na Sienkiewicza, gdzie powstaną miejsca postojowe dla rowerów ze specjalnymi stacjami serwisowymi. W przyszłości połączy się również z projektowaną ścieżką „VeloSkawa”, która pobiegnie wzdłuż rzeki Skawa aż do zapory w Świnnej Porębie.

Wprowadzono: 18 czerwca 2020