„Nie z szuflady” czyli wyklejanki w stylu Szymborskiej

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / „Nie z szuflady” czyli wyklejanki w stylu Szymborskiej

Zainspiruj się twórczością noblistki, stwórz własny kolaż i wygraj atrakcyjne nagrody!

Wadowicka Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Nie z szuflady” – na kolaż inspirowany twórczością Wisławy Szymborskiej, w 100. rocznicę jej urodzin.

Nie wszystkim jest wiadomo, że w wolnym czasie Wisława Szymborska tworzyła kolaże, które sama nazywała „wyklejankami”. Poetka przez kilka lat gromadziła wycinki z gazet, które następnie wykorzystywała do tworzenia. Jej prace to połączenie słów i obrazów w dowcipny, ironiczny i nieoczywisty sposób. Powstało ich w sumie kilka tysięcy. Wyklejanki wysyłała do przyjaciół zamiast kartek pocztowych – z życzeniami noworocznymi, z okazji urodzin i imienin, ale i bez okazji.

Konkurs na kolaż przeznaczony jest dla uczniów starszych klas szkół podstawowych (od 10 lat), uczniów szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych.

Zadaniem uczestnika jest stworzenie własnej wyklejanki w formacie i formie określonej regulaminem,  na podstawie dowolnego wiersza Wisławy Szymborskiej. Dodatkowo punktowane będą elementy tematycznie nawiązujące do życia i twórczości noblistki.

szymborska konkurs duzy 724x1024 - "Nie z szuflady" czyli wyklejanki w stylu Szymborskiej

Prace można składać do 20 września 2023 r. w budynku głównym Wadowickiej Biblioteki Publicznej (ul. Legionów 1). Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody! Dodatkowo nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na wystawie w Bibliotece Publicznej podczas Wadowickiego Festiwalu Książki „Problemy z Noblem”.

Inspiracji można poszukać w tomikach wierszy Wisławy Szymborskiej, które znajdują się w zbiorach Wadowickiej Biblioteki Publicznej lub zajrzeć  na strony Fundacji Wisławy Szymborskiej i podglądnąć, jak wyglądają jej wyklejanki.

Szczegóły i zasady udziału w konkursie na stronie Wadowickiej Biblioteki Publicznej

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wprowadzono: 16 czerwca 2023