25 kilometrów sieci w rok. Tak kanalizujemy Gminę Wadowice!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Ochrony Środowiska / 25 kilometrów sieci w rok. Tak kanalizujemy Gminę Wadowice!

Pierwsza łopata wbita, koparki poszły w ruch! W poniedziałek (18.11) rozpoczęła się budowa kanalizacji w Kleczy Dolnej. Całkowity koszt inwestycji, która swoim zasięgiem obejmie również Kleczę Górną i Barwałd Dolny, wynosi 23,5 mln zł! Dostęp do kanalizacji uzyska ponad 3 tysiące mieszkańców. To największe przedsięwzięcie Gminy od wielu lat.

W poniedziałek (18.11) burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński oraz prezes WPWiK Jerzy Obstarczyk zwołali w tej sprawie konferencję prasową. Spotkanie odbyło się w Kleczy Dolnej, w okolicach skrzyżowania z drogą na Zarąbki – w miejscu, gdzie została wbita pierwsza łopata pod wielką budowę. Wykonawcą przedsięwzięcia jest firma Ekoinstal z Suchej Beskidzkiej.

Inwestycja została podzielona na kilka etapów. Pierwszy etap zostanie zrealizowany w tym roku i będzie kosztował ponad 2 miliony złotych. Zakłada on budowę sieci kanalizacyjnej o długości 2,3 kilometra, biegnącej od Kleczy POM w kierunku kościoła i straży pożarnej. Dotrze ona do około 60 domów i kilku zakładów pracy w Kleczy Dolnej.

– Jeśli mieszkańcy będą mieli jakieś pytania albo problemy podczas trwania inwestycji, jesteśmy do Państwa dyspozycji. Nasze biura są otwarte i możecie się do nas zwrócić w każdej sprawie. Liczymy na Państwa przychylność i współpracę – zwrócił się do mieszkańców Jerzy Obstarczyk, prezes WPWiK.

Kolejne etapy zostaną zrealizowane w przyszłym roku i swoim zasięgiem obejmą również Kleczę Górną i Barwałd Dolny.

– Łączna długość sieci kanalizacji, która zostanie wybudowana w ciągu najbliższych miesięcy, wynosi aż 25 kilometrów. Dostęp do kanalizacji uzyska ponad 3 tysiące mieszkańców naszej Gminy i wiele zakładów pracy, które znajdują się w tym regionie – mówi burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Całkowity koszt inwestycji wynosi 23,5 miliona złotych, z czego 13 milionów złotych pochodzi z dotacji unijnej. Zgodnie z umową, termin zakończenia zadania upływa 30 listopada 2020 roku.

– Wybudowaliśmy już tysiące kilometrów sieci kanalizacyjnej i mamy ogromne doświadczenie w realizacji takich inwestycji. Myślę zatem, że spokojnie podołamy zadaniu i zakończymy je w terminie – podkreślał Krzysztof Zawiła, prezes firmy Ekoinstal.

Budowa kanalizacji to bardzo trudny i kosztowny proces, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Na obecną chwilę Miasto skanalizowane jest w 74 procentach, z kolei nasze sołectwa tylko w 48 procentach. Po zakończeniu inwestycji skanalizowanie całej gminy Wadowice wzrośnie z 74 do ponad 82 procent.

Wprowadzono: 18 listopada 2019