Droga za Maspexem oficjalnie otwarta!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Infrastruktury i Rozwoju / Droga za Maspexem oficjalnie otwarta!

To był sprint. Gmina Wadowice wybudowała ją w półtora roku! Dzisiaj (11.10) Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński otworzył i oddał do użytku drogę za Maspexem, która już teraz prowadzi do 1,5 tys. miejsc pracy, a w przyszłości rozładuje ruch w naszym mieście stając się drugą obwodnicą Wadowic.

Zdjecie WhatsApp 2023 10 11 o 12.05.27 56688433 - Droga za Maspexem oficjalnie otwarta!

Formalności trwały bardzo długo, ale sama budowa – realizowana w dwóch etapach – była prowadzona w błyskawicznym tempie. Prace budowlane pierwszego etapu rozpoczęły się w marcu 2022 roku, w tym samym roku we wrześniu rozpoczęła się budowa drugiego etapu, a już z początkiem października 2023 roku cała droga licząca 1,2 km była gotowa.

Uroczyste otwarcie drogi połączone z konferencją prasową rozpoczęło się w dzisiaj (11.10) o godzinie 10.00. Najpierw przy nowo wybudowanym rondzie Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński oraz Poseł Filip Kaczyński wspólnie z wykonawcą opowiedzieli o inwestycji, a później wspólnie w towarzystwie wszystkich zaproszonych gości przeszli nowym odcinkiem drogi i dokonali symbolicznego otwarcia puszczając ruch samochodowy.

Koszt wybudowanej drogi to 14,5 mln zł z czego 7,9 mln zł Gmina Wadowice pozyskała z dotacji rządowej. W jej ramach powstała nie tylko nowa droga, wykonano również umocnienie i zabezpieczenie wałów przeciwpowodziowych, wybudowano rondo na skrzyżowaniu z ulicą Legionów a wzdłuż całej jezdni powstała ścieżka rowerowa będąca kolejnym odcinkiem Velo Skawy.

Zdjecie WhatsApp 2023 10 11 o 12.05.26 cf4f81fc 300x225 - Droga za Maspexem oficjalnie otwarta!

Ta droga to nie tylko dojazd do półtora tysiąca miejsc pracy do takich firmach jak Maspex, ZPC Skawa, WPWiK czy Betoniarnia Głuc i nie tylko kolejny etap ścieżki rowerowej VeloSkawa, to również albo i przede wszystkim początek północnej obwodnicy Wadowic, która w przyszłości połączy się z ulicą Krakowską w Tomicach i tym samym rozłduje ruch samochodowy w naszym mieście – podkreślił Bartosz Kaliński burmistrz Wadowic.

 

Przypomnijmy, że z końcem sierpnia tego roku burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński podpisał w wójtem Tomic Witoldem Grabowskim porozumienie, zgodnie z którym to Tomice powierzają Wadowicom przygotowanie zadania, polegające na opracowaniu i pozyskaniu decyzji środowiskowej dla budowy tej obwodnicy.

Obie strony ustaliły, że wkład własny samorządów w tę inwestycję będzie zależał od tego, w jakim procencie nowa droga pobiegnie przez teren obu gmin. Wstępnie wynosi on 57% po stronie Wadowic i 43% po stronie Tomic. Gmina Wadowice jeszcze w tym tygodniu ogłosi przetarg na uzyskanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.

 

Wprowadzono: 12 października 2023