Integracja międzykulturowa młodych osób z Polski i Ukrainy – „Poznajmy się bliżej”

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Dla Ukrainy / Integracja międzykulturowa młodych osób z Polski i Ukrainy – „Poznajmy się bliżej”

W sobotnie, mroźne popołudnie 13.01.2024 pracownicy Centrum Wsparcia Kolping  w Wadowicach (Kolping Polska) – lider projektu wraz z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Andrychowie – partner w  działaniach, zaprosili dzieci i młodzież z Ukrainy do uczestnictwa w zajęciach w plenerze pod hasłem „Poznajmy się bliżej”. Wydarzenie zostało zorganizowane na terenie Baśniowego Lasu św. Mikołaja – zimowej wersji Parku Miniatur w Inwałdzie.

13.01.2024 Kolping 7 225x300 - Integracja międzykulturowa młodych osób z Polski i Ukrainy - "Poznajmy się bliżej"

W czasie spotkania była okazja do wspólnych rozmów oraz wymiany doświadczeń kulturowych młodzieży z Polski i Ukrainy oraz zabaw na świeżym powietrzu w piękniej zimowej scenerii ubogaconej blaskiem iluminacji świetlnych miniatur budowli. Z kolei wewnątrz kompleksu w Inwałdzie na  uczestników czekał św. Mikołaj, z którym można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy uczestnicy spotkania byli zadowoleni z licznych atrakcji jakie na nich czekały. Było to już drugie z zaplanowanych zajęć integracyjnych w ramach projektu „Dam radę! – Я впораюся” skierowanych do osób młodych z Ukrainy mające na celu wzmocnienie wzajemnej relacji rówieśniczej.

Była to także okazja do wspólnych refleksji po grudniowym wydarzeniu pn. „Spotkanie z kulturą i tradycją polsko – ukraińską w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia”, które zostało zorganizowane 16.12.2023 w CKZiU Tischner w Wadowicach (Akademickie Centrum Edukacyjne z Inkubatorem Organizacji Pozarządowych). Temu przedświątecznemu wydarzeniu towarzyszył wspólny śpiew kolęd, degustacja potraw polsko – ukraińskich oraz składanie życzeń świąteczno – noworocznych. A wszystko to przy akompaniamencie najpiękniejszych kolęd polsko – ukraińskich. Momentem kulminacyjnym –grudniowego spotkania były warsztaty tworzenia ozdób świątecznych metodą decupage prowadzone pod okiem nauczycieli i uczniów z Andrychowa wzmacniające idee współpracy w grupie. W nagrodę po warsztatach wszystkie dzieci ukraińskie odwiedził święty Mikołaj, który obdarował je prezentami. W tym miejscu organizatorzy chcą podziękować partnerom oraz wolontariuszom za wsparcie przy organizacji wszystkich zaplanowanych w projekcie działań i wydarzeń.

Oba wydarzenia są jednym z wielu jakie Kolping Polska zaplanował od sierpnia 2023  do marca  2024 wobec uchodźców z Ukrainy, którzy wraz ze swoimi rodzinami znaleźli swoje miejsce na życie w powiecie wadowickim. Cyklicznie w Centrum Wsparcia Kolping w Wadowicach dla osób dorosłych przybyłych do Polski po 24 lutego 2022 roku odbywają się także zajęcia integracyjno – aktywizacyjne wspierające ich w poszukiwaniu stabilnego zatrudnienia. Z kolei dla pracodawców Kolping Polska proponuje ścieżkę edukacyjną (indywidualną oraz WEBINAR on – line) w zakresie zatrudnienia, wydawania zezwoleń oraz legalizacji pobytu dla cudzoziemców (Ukraińców) – wciąż trwa rekrutacja chętnych pracodawców. Więcej szczegółów pod nr 512 718 298.

Styczniowe „Zajęcia w plenerze dzieci i młodzieży polsko – ukraińskiej – poznajmy się bliżej” oraz grudniowe „Spotkanie z kulturą i tradycją polsko – ukraińską w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia” a także inne działania integracyjno – aktywizacyjno – doradcze zostały zorganizowane w ramach projektu „Dam radę! – Я впораюся!” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Okres realizacji projektu 1.08.2023 – 31.03.2024.

Wprowadzono: 16 stycznia 2024