Kolej na kolej! Ruszyła wielka inwestycja za 129 milionów złotych!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Infrastruktury i Rozwoju / Kolej na kolej! Ruszyła wielka inwestycja za 129 milionów złotych!

Tak wielkiej inwestycji rządowej jeszcze u nas nie było! W Wadowicach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zainaugurował właśnie wielką modernizację linii kolejowej 117 Kalwaria-Wadowice-Andrychów o łącznej wartości blisko 130 milionów złotych. W ramach inwestycji prędkość pociągów zwiększy się dwukrotnie, w Choczni powstaną dwa nowe perony, a przy Podhalaninie wybudowany zostanie całkowicie nowy przystanek kolejowy!

DSC 4677 1024x761 - Kolej na kolej! Ruszyła wielka inwestycja za 129 milionów złotych!

Sprawniejsze i dostępniejsze podróże pociągiem z Krakowa do Bielska-Białej, zwiększenie prędkości pociągów z 40 km/h do 80 km/h, nowe perony w Barwałdzie Średnim, Choczni, Choczni Górnej i Inwałdzie, i całkowicie nowy przystanek kolejowy w rejonie osiedla „Podhalanin” w Wadowicach będą efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Projekt na odcinku Kalwaria Zebrzydowska – Wadowice – Andrychów za 129 milionów złotych zaplanowany jest w ramach RPO Województwa Małopolskiego.

Wielka modernizacja rozpoczęła się w środę (1 lipca), a w czwartek (2 lipca) do Wadowic przyjechał minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, który zorganizował w tej sprawie konferencję prasową.

– Inwestycja na linii kolejowej Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice – Andrychów, w tym nowy przystanek w Wadowicach, to zwiększenie dostępu do kolei i poprawa warunków życia mieszkańców. Aby ta kolej byłą dostępna, muszą być wykonane przystanki tam, gdzie istnieje potrzeba, aby skorzystać z transportu kolejowego. Tak jak na tym osiedlu w Wadowicach – mówił Andrzej Adamczyk, który zwrócił się też do burmistrza Wadowic, Bartosza Kalińskiego. – Panie burmistrzu, dziękuję że tak dobrze współpracujecie z koleją. To jednak nie jedyne działanie w Wadowicach w ramach jednej Polski, bo za kilka dni podpisane zostanie porozumienie na projekt południowej obwodnicy – powiedział Andrzej Adamczyk, minister Infrastruktury.

Burmistrz Wadowic podkreślał, że tak wielkich inwestycji rządowych w Wadowicach nigdy wcześniej nie było.

– Polska potrzebuje dzisiaj silnego impulsu rozwojowego. Polska potrzebuje dzisiaj dużych inwestycji w infrastrukturę drogową i kolejową. Ale Polska to nie tylko Warszawa, Łódz, czy Poznań. Ale Polska to też Wadowice. I właśnie teraz w Wadowicach realizowane są ogromne inwestycje rządowe, każda o wartościach od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych. Wczoraj rząd rozpoczął przebudowę linii kolejowej Wadowice – Andrychów, ale też rozpoczął inwestycję, o której jeszcze niedawno nam się nie śniło – budowę zupełnie nowego dworca kolejowego w Wadowicach. Powstanie nowy na mapie kolejowej przystanek, obok którego budowane jest osiedle na 10 tys. mieszkańców – mówi burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Do potrzeb podróżnych przygotowana będzie również stacja Andrychów i przystanki w Choczni, Choczni Górnej oraz w Inwałdzie. Odnowione perony ułatwią pasażerom dostęp do pociągów. Będą nowe wiaty, ławki, oznakowanie i tablice informacyjne.

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże  z Małopolski na Podbeskidzie zapewni m.in. budowa mijanki w Barwałdzie Średnim. Takie rozwiązanie zwiększy przepustowość trasy. Przewoźnicy będą mogli uruchomić dodatkowe pociągi. Przebudowany będzie tor i sieć trakcyjna. Prace na 40 przejazdach zwiększą bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie realizują Krajowy Program Kolejowy o wartości blisko 76 mld zł. Podrózki zyskują atrakcyjne możliwości podróży, wykonawcy kontynuując inwestycje i rozpoczynają kolejne zadania. Inwestycja na trasie Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice – Andrychów, m.in. dzięki budowi mijanki, zapewni sprawniejsze podróże w regionie, a nowe i przebudowane przystanki lepszy dostęp do pociągów – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W lipcu rozpoczęły się prace na odcinku Wadowice – Andrychów. Na strasie są pociągi sieciowe. Po demontaże sieci trakcyjnej, wykonawca będzie rozbierał stare tory. Kolejne prace obejmą obiekty inżynieryjne. Przebudowane będą przystanki i obiekty kolejowe. W Przyszłym roku planowane są prace związane z budową mijanki i nowych peronów w Barwałdzie Średnim.

Projekt o wartości 129 mln zł ubiega się o współfinansowanie przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Wprowadzono: 2 lipca 2020

-