Orlik w Choczni już gotowy. Tak spełnia się marzenia mieszkańców!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Orlik w Choczni już gotowy. Tak spełnia się marzenia mieszkańców!

Takiego boiska jeszcze w naszym regionie nie było! Po nieco ponad dwóch miesiącach intensywnych prac zakończyła się budowa nowego orlika w Choczni. Boisko pokryte zostało sztuczną trawą IV generacji – bezzasypową. To jednak nie koniec inwestycji.

DSC 0235 1024x684 - Orlik w Choczni już gotowy. Tak spełnia się marzenia mieszkańców!

Orlik mieści się przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Choczni (ul. Główna 65). To pierwsze takie boisko w regionie. Wykonane zostało ze sztucznej nawierzchni bezzasypowej – IV generacji. Trawa ta jest produktem nowocześniejszym, łatwiejszym w utrzymaniu oraz dającym większy komfort gry. Istotną cechą są minimalne koszty eksploatacji nawierzchni. Pielęgnacja polega jedynie na usuwaniu większych zanieczyszczeń oraz szczotkowaniu nawierzchni w celu prostowania włókna.

Trawa IV generacji jest łatwa i tania w eksploatacji oraz co istotne, przyjazna środowisku oraz bezzapachowa. Nie wymaga sypania uciążliwego gumowego granulatu, z którym mamy do czynienia na większości orlików, m.in. na tym w Wadowicach, obok stadionu MKS Skawa Wadowice. Boisko ma wymiary 26 metrów na 56 metrów. Zamontowano na nim dwie bramki z atestem FIFA, a na istniejącym ogrodzeniu wybudowano nową bramę wjazdową.

– O budowę tego orlika zabiegaliśmy od dawna i cieszymy się, że w końcu spełniły się nasze marzenia. Budowa poszła bardzo szybko. Jestem pod wrażeniem, jak firma sprawnie i bezproblemowo uporała się z tą inwestycją – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Choczni, Małgorzata Bryndza.

Koszt inwestycji wyniósł 620 tysięcy złotych, z czego ponad 150 tysięcy złotych Gmina Wadowice pozyskała z Urzędu Marszałkowskiego, w ramach Małopolskiej Infrastruktury Rekreacyjno-Sportowej. Wykonawcą zadania był Paweł Gawlik, właściciel Przedsiębiorstwa Handlowo Usługowego „GAWLIK” z Oświęcimia.

Orlik jest już gotowy do gry, to jednak nie koniec inwestycji.

– Obiekt zostanie oświetlony, tak aby można było korzystać z niego także po zmroku. Przetarg na zaprojektowanie oświetlenia ledowego, wygrała firma Electric-control ze Skawiny, która na złożenie wszelkich potrzebnych dokumentów wraz z pozwoleniem na budowę ma czas do połowy grudnia. Budowa, na którą mamy zabezpieczone środki finansowe, ma zostać zrealizowana na początku przyszłego roku – zapowiada burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

NOWE BOISKA W KLECZY, BABICY, ROKOWIE I W WADOWICACH

Podobny obiekt, tyle że… cztery razy większy powstanie na stadionie MKS Skawa Wadowice. To będzie pierwsze pełnowymiarowe (o wymiarach ok. 105 x 68 metrów) sztuczne boisko w powiecie wadowickim i pierwsze w regionie, wybudowane z trawy najnowszej generacji. Projekt tego obiektu wraz z uzyskaniem wszelkich pozwoleń budowlanych ma powstać do końca roku. Koszt inwestycji szacuje się na około 3 miliony złotych. Gmina Wadowice stara się o dotację rządową na realizację tego przedsięwzięcia.

W Rokowie z kolei od kilku tygodni trwa budowa boiska wielofunkcyjnego o wymiarach 35 x 19 metrów. Na to zadanie Gmina Wadowice pozyskała 212 tysięcy złotych z Ministerstwa Sportu, całkowita wartość inwestycji to 540 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że dwa podobne boiska otwarto w minionym roku w sąsiednich miejscowościach. Przy szkole na Zarąbkach za kwotę 430 tysięcy złotych wybudowano kompleks rekreacyjno-sportowy. Taki sam obiekt wraz z nowym parkingiem oraz stołami do gry w pingponga i gry w szachy powstał przy szkole w Babicy, co kosztowało blisko pół miliona złotych, z czego 170 tysięcy złotych Gmina Wadowice pozyskała z Urzędu Marszałkowskiego.

 

Wprowadzono: 19 listopada 2020

-