Ponad 10 milionów dla Wadowic na inwestycje!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Infrastruktury i Rozwoju / Ponad 10 milionów dla Wadowic na inwestycje!

Mówiło się o tym od dawna, teraz możemy poinformować o tym oficjalnie. System monitoringu miejskiego, wodociąg w Wysokiej, pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią I etap budowy Areny Wadowice – oto cztery projekty, na które otrzymamy ponad 10 milionów złotych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych! W niedzielę (20.12) do Wadowic przyjechał Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, który oficjalnie wręczył samorządom z powiatu wadowickiego milionowe promesy.

 

Papieskie miasto w konkursie wniosków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostało najwyżej ocenione spośród gmin Małopolski Zachodniej, a w skali całego województwa uzyskało drugą największą dotację, tuż po Myślenicach. Oznacza to, że wraz z przyznanymi już w lipcu w ramach RFIL środkami, do naszej gminy trafi prawie 17 milionów złotych!

DSC 1076 1024x684 - Ponad 10 milionów dla Wadowic na inwestycje!

– Tym razem nie rozbiliśmy banku. Rozsadziliśmy kopalnię złota! Pieniądze te nie spadły nam z nieba. Ten sukces to efekt wielu godzin pracy naszego zespołu i kapitalnie napisanych wniosków, które zostały bardzo dobrze ocenione przez zespół Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – wyjaśnia Burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

W niedzielę (20.12) do Wadowic przyjechał Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita. Przywiózł promesy dla powiatu wadowickiego oraz wszystkich gmin z naszego powiatu, które otrzymały dotacje w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Łączna suma wsparcia rządowego dla naszego regionu wyniosła blisko 40 milionów złotych, z czego najwięcej – 10 milionów 640 tysięcy złotych trafi do Wadowic. Pozostałe środki otrzymają: Spytkowice  – 7,5 mln zł, Stryszów – 7,1 mln zł, Kalwaria Zebrzydowska – 3,2 mln zł, Lanckorona – 2,6 mln zł, Mucharz – 1,5 mln zł. Powiat Wadowicki otrzyma 6 mln zł, m.in. na zakup długo wyczekiwanego rezonansu magnetycznego dla Szpitala Powiatowego w Wadowicach. W spotkaniu z wojewodą wzięli udział poseł na Sejm RP Filip Kaczyński oraz przedstawiciele wszystkich ww. samorządów.

DSC 1164 1024x684 - Ponad 10 milionów dla Wadowic na inwestycje!

Gmina Wadowice dzięki pozyskanej dotacji zrealizuje aż cztery kluczowe przedsięwzięcia.

NOWY SYSTEM MONITORINGU MIEJSKIEGO – 1,44 mln zł

Pierwszym z nich jest wykonanie nowego systemu monitoringu. Obejmował on będzie stworzenie całodobowego punktu nadzoru wizyjnego, zainstalowanie 120 kamer w newralgicznych punktach na terenie całego miasta, na drogach przelotowych DK28 i DK52, południowej obwodnicy Wadowic, a także w obiektach rekreacyjno-sportowych, m.in. Orlik, stadion MKS Skawa, bulwary nad Skawą, Park Miejski, Kryta Pływalnia Delfin, Arena Wadowice, ścieżki rowerowe, na parkingach i przystankach miejskich oraz dworcach PKS i PKP. Ponadto do Straży Miejskiej trafi specjalistyczny dron, służący do monitorowania jakości powietrza, ale też do kontrolowania trudnodostępnych terenów zielonych, zagrożonych tworzeniem dzikich wysypisk śmieci.

DALSZA ROZBUDOWA WODOCIĄGU W WYSOKIEJ – 3,6 mln zł

Drugim ze zwycięskich projektów jest dalsza rozbudowa wodociągu w Wysokiej. W miejscowości tej praktycznie nie istnieje gminna infrastruktura wodociągowa, a niekorzystne pod względem lokalizacji zasobów wodnych sprawia, że jej mieszkańcy od lat borykają się z problemem braku wody, uniemożliwiającym zaspokojenie podstawowych potrzeb i normalne funkcjonowanie.

W lipcu br. Gmina Wadowice wraz z Wadowickim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji pozyskała na budowę wodociągu w Wysokiej blisko 4 miliony złotych dotacji unijnej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kolejna dotacja, tym razem rządowa w wysokości 3,6 mln zł gwarantuje, że po zakończeniu obu inwestycji przebadana, czysta woda pitna dotrze do każdego domu w Wysokiej.

PEŁNOWYMIAROWE BOISKO ZE SZTUCZNĄ NAWIERZCHNIĄ – 3,6 mln zł

Pozostałe dwie dotowane inwestycje ucieszą z pewnością miłośników sportu. W ramach pozyskanych środków, na terenie boiska treningowego Skawy Wadowice powstanie pierwsze w powiecie pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej o wymiarach 105 x 68 metrów, zgodnymi z wymogami FIFA.

Brak tego typu infrastruktury w stolicy papieskiego powiatu powoduje, że młodzież z lokalnych klubów sportowych zmuszona jest do trenowania na jedynych tego typu obiektach zlokalizowanych w sąsiednich powiatach – krakowskim, chrzanowskim, myślenickim oraz oświęcimskim.

Boisko, jako jedyne w Małopolsce Zachodniej, wyposażone będzie w profesjonalny system nawierzchni IV generacji, tzw. „bezzasypowej”, pozwalający na użytkowanie o każdej porze roku i wykazujący większą odporność na zużycie, przy jednoczesnych niskich kosztach pielęgnacji. Przy obiekcie powstanie trybuna, planowana jest również budowa zaplecza szatniowo-sanitarnego, a całość będzie ogrodzona i kompleksowo oświetlona.

ARENA WADOWICE – 2 mln zł

Ostatnim projektem, które uzyskało dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych jest pierwszy etap budowy wielofunkcyjnego budynku z halą widowiskowo-sportową Arena Wadowice, olimpijskim torem kolarskim BMX oraz parkingiem Park&Ride. Etap ten obejmuje wykonanie kompleksowego projektu wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń i zgłoszeń. Planowana hala na ok. 1000 miejsc przeznaczona będzie m.in. na organizację wydarzeń sportowych i koncertów, targów wystawienniczych i innych. Hala ma zawierać boiska wielofunkcyjne, salę treningową, część gastronomiczną, konferencyjną, szatnie, zaplecze sanitarne i techniczne. Budynek ma stanowić jedyne w Polsce centrum przygotowań olimpijskich BMX z pełnowymiarowym torem BMX oraz trybuną zewnętrzną wkomponowaną w formę Areny.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze stanowią ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.

Gminy, powiaty i województwa w całej Polsce otrzymały już 6 mld zł w ramach pierwszego etapu programu. Dzięki temu samorządy mogły rozpocząć realizację ważnych inwestycji, m.in. budowę i renowację dróg, modernizację i doposażenie szpitali oraz przychodni czy remonty szkół.

Drugi etap konkursu to również 6 mld złotych na inwestycje ważne dla mieszkańców. W Małopolsce ten kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa w wysokości 401 577 010 zł pozwoli samorządom zrealizować inne ważne lokalne inwestycje.

Wprowadzono: 21 grudnia 2020