Przetarg na projekt obwodnicy ogłoszony!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Przetarg na projekt obwodnicy ogłoszony!

Ruszył przetarg na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej na budowę południowej obwodnicy Wadowic. To kolejny wielki krok w kierunku powstania obwodnicy!

Przedmiotem zamówienia jest opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla zadania pod nazwą „Budowa południowej obwodnicy Wadowic w ciągu drogi krajowej Nr 28” wraz z uzyskaniem decyzji administracyjnych i sprawowaniem nadzoru autorskiego”. Wykonawca  jest zobowiązany w imieniu inwestora uzyskać wszelkie wymagane decyzje, pozwolenia, uzgodnienia i opinie, w tym przygotować niezbędne materiały i dane do wniosku na zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a także uzyskać tą decyzje w imieniu zamawiającego. Decyzja ZRID musi być ostateczna.

– W ogłoszeniu zawarliśmy wymóg, aby realizacja całego zadania została zrealizowana w maksymalnym terminie do 73 miesięcy od daty podpisania umowy. Z tego około 36-40 miesięcy to czas przewidziany na przygotowanie zadania, czyli opracowanie dokumentacji projektowej, wykup pozostałych działek, uzyskanie decyzji środowiskowej oraz zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Kolejne 7 miesięcy założyliśmy na realizację postępowania przetargowego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz 26 miesięcy na samą budowę obwodnicy. Zgodnie z tym harmonogramem pierwsze łopaty pod budowę obwodnicy powinny zostać wbite w 2024 roku, a oddanie drogi do użytku w 2026 roku – wyjaśnia burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu upływa 11 maja 2020 br. Ze względu na możliwość zadawania pytań przez zainteresowane firmy, czas ten może jednak ulec wydłużeniu o co najmniej kilka tygodni. Szczegółowe informacje o przetargu zawarte są TUTAJ.

Przypomnijmy, że Wadowice jako jedno z pierwszych miast w Polsce, znalazły się na rządowej mapie 100 obwodnic. Pół roku temu, 10 października ur. podczas konferencji prasowej z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z burmistrzem Wadowic Bartoszem Kalińskim porozumienie w sprawie „Budowy południowej obwodnicy Wadowic w ciągu dk 28”.

– Dzięki temu obwodnica zostanie wybudowana w całości z budżetu państwa za kwotę blisko 70 milionów złotych! Po stronie Gminy Wadowice stoi jedynie przygotowanie zadania, co będzie kosztowało nas około 4 miliony złotych – dodaje Bartosz Kaliński.

Przygotowanie zadania to pierwszy etap inwestycji, który bierze na siebie Gmina Wadowice. Składa się na niego opracowanie dokumentacji projektowej dla całości przedsięwzięcia oraz uzyskanie ostatecznej decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej – ZRID. Do zadań gminy zgodnie z podpisanym dokumentem należy również trwający właśnie wykup działek i wypłata odszkodowań za nieruchomości przejęte na mocy decyzji ZRID.

– Większość gruntów pod inwestycję mamy już wykupionych. Po podpisaniu w październiku porozumienia od razu przystąpiliśmy do przygotowania zadania. W ekspresowym tempie udało nam się nabyć już ponad 3,26 ha powierzchni, co kosztowało nas niespełna 780 tysięcy złotych. Do wykupu pozostało nam jeszcze tylko 80 arów – wyjaśnia burmistrz Wadowic.

Nowa obwodnica będzie drogą krajową klasy GP, czyli główna o ruchu przyspieszonym ze średnią prędkością 80km/h. Długość jezdni to około 1,45 kilometra. Planowany przebieg rozpoczyna się od ronda gen. Leopolda Okulickiego na DK 52 do ul. Zegadłowicza (DK 28) na włączeniu do projektowanej drogi S52, czyli Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Po wybudowaniu obwodnicy centrum papieskiego miasta w końcu odetchnie z ulgą. Zostanie odciążony ruch głównie na ulicy Lwowskiej, Putka i al. M.B. Fatimskiej oraz ulicy Zegadłowicza w Wadowicach. Szacunkowy koszt całej inwestycji to około 73 miliony złotych.

Wprowadzono: 8 kwietnia 2020