Rekordowe inwestycje docenione. Burmistrz z absolutorium i wotum zaufania [VIDEO]

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Rekordowe inwestycje docenione. Burmistrz z absolutorium i wotum zaufania [VIDEO]

Przy 15 głosach za i 5 głosach przeciw, Rada Miejska w Wadowicach podczas środowej sesji (23.06) udzieliła burmistrzowi Wadowic Bartoszowi Kalińskiemu  wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2020 rok. Nietypowy, pełen wyzwań i zwrotów akcji, a nade wszystko pracowity, tak możemy w skrócie określić ostatni rok! Najważniejsze liczby to: 30 milionów złotych pozyskanych na inwestycje, 27 milionów złotych wydanych na inwestycje i zero złotych zadłużenia.

Sesja Absolutoryjna2 1024x581 - Rekordowe inwestycje docenione. Burmistrz z absolutorium i wotum zaufania [VIDEO]

– Dziękuję radnym za pozytywną oceną naszych działań w minionym roku. To był dla nas trudny rok, ale stanęliśmy na wysokości zadania. Dziękuję wszystkim pracownikom Urzędu Miasta oraz jednostek organizacyjnych za ten trud, który włożyli w pracę w minionym roku. Myślę, że to dzisiejsze sprawozdanie i informacje o inwestycjach, zarówno tych,  które zostały przez nas zrealizowane, jak również tych kilkudziesięciu projektów, które w tej chwili są w przygotowaniu i w przyszłości zostaną zamienione na inwestycje, jest doskonałym podsumowaniem pracy całego naszego zespołu – mówił podczas sesji burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Podczas sesji burmistrz Wadowic przedstawił raport o stanie Gminy i podsumował najważniejsze inwestycje, na które wydano pozyskane pieniądze.

DROGI I PARKINGI W CENTRUM MIASTA

Duża część ww. środków pochłonęły inwestycje w centrum Miasta. W minionym roku zakończono długo wyczekiwaną od dawna przebudowę ulicy Sienkiewicza oraz pierwszy etap rewitalizacji ulicy Lwowskiej, która w całości zostanie oddana do użytku już za kilka miesięcy.

Te dwie największe ulice w naszym mieście zmieniły się nie tylko na zewnątrz. Wymieniono również wszystko to, co znajdowało się pod nimi, czyli sieci wodociągowe, kanalizacyjne, deszczowe.

– Jazda to jedno a parkowanie to drugie. Oddaliśmy kierowcom do użytku łącznie 200 bezpłatnych miejsc parkingowych na dwóch wyremontowanych parkingach przy ulicy Sienkiewicza oraz przy dworcu PKP – wylicza burmistrz Bartosz Kaliński.

POPRAWA KOMUNIKACJI NA WIOSKACH

Duże drogowe inwestycje prowadzone były nie tylko w mieście, ale i w sołectwach, m.in. w Choczni, gdzie wyremontowano biegnącą przez całe centrum wsi ulicę Główną, którą połączono z Białą Drogą solidnym mostem. Nowa przeprawa zastąpiła tę stuletnią. Kompleksowo przebudowano również drogę z Gorzenia do Zawadki, która zyskała nową nawierzchnię, odwodnienie oraz pobocza. Dla tych mniej zmotoryzowanych ciągle rozbudowywana jest linia gminnych przewozów autobusowych. Wadowicki Bus kursuje już przez: Zawadkę, Gorzeń Dolny i Górny, Zaskawie, Roków, Babicę i Chocznię!

NOWE BOISKA, PLACE ZABAW, SALE SZKOLNE, 

Ruch jest ważny nie tylko na drogach. W Choczni powód do dużego zadowolenia mają miłośnicy sportu, a wszystko za sprawą wybudowanego Orlika i to w dodatku pierwszego w regionie ze sztuczną trawą bezzasypową. Klucze do boiska, to nie jedyne jakie oddano w 2020 roku. Nową siedzibę Ognisko Pracy Pozaszkolnej, które przeniosło się z ulicy Lwowskiej na ulicę Sienkiewicza, do Szkoły Podstawowej Nr 2. Dzieci rozwijające swoje talenty w OPP mają teraz do dyspozycji trzy zmodernizowane sale – komputerową, plastyczną oraz taneczną. Natomiast tam, gdzie do tej pory było OPP, powstanie pierwszy w Gminie Wadowice publiczny żłobek w ramach programu Maluch +, który z pewnością ucieszy rodziców.

Radość sprawiono również najmłodszym mieszkańcom osiedla Na Czumówce, budując im długo wyczekiwany plac zabaw. Z kolei w Jaroszowicach w przeciągu trzech miesięcy z jednej sali lekcyjnej i starego szkolnego mieszkania stworzono świetlicę, stołówkę oraz bogato wyposażoną kuchnię, których szkole tak bardzo brakowało. Dla OSP Jaroszowice zakupiono nowy, długo wyczekiwany samochód pożarniczy. Natomiast tarasowi Centrum Kultury na Zbywaczówce brakowało zadaszenia. Wybudowano je, a przy okazji wymalowano elewację budynku i ocieplono strop pomiędzy piętrami.

NOWE SIECI KANALIZACYJNE I WODOCIĄGOWE

Duże wykopy są w Kleczy. Wszystko za sprawą budowanej tam kanalizacji, z którą dotrzemy również do Barwałdu.

Realizujące tę inwestycję Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jest już na półmetku prac, w efekcie których dostęp do kanalizacji uzyska ponad 3 tysiące mieszkańców oraz wiele zakładów pracy w tym regionie.

– Jednak najbardziej zadowolony jestem z wody, z tej wody, która wreszcie popłynie z kranów mieszkańców Wysokiej. Ruszyliśmy z budową sieci wodociągowej w tym sołectwie, które od lat zmagało się z suszą i nikt wcześniej nie umiał temu zaradzić, a my to właśnie robimy! – podkreśla Bartosz Kaliński.

DOBRA WSPÓŁPRACA Z GDDKiA i PKP

– Jak zatem widać lubimy pracować, ale równie ważna jest współpraca! To dzięki dobrym relacjom  z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad powstała tak ważna dla rodziców sygnalizacja świetlna obok szkoły w Kleczy Dolnej. Zostały też wyremontowane tam dwa mosty – dodaje.

Powstało również nowe rondo i most na Wenecji, a teren wokół został uporządkowany.

Natomiast w ramach rewitalizacji linii kolejowej 117 udało się wywalczyć m.in. remont wysłużonego już przejazdu obok Podhalanina, który nie był ujęty w pierwotnym planie inwestycji prowadzonej przez Polskie Linie Kolejowe.

CO DALEJ? 

– A to wszystko, to dopiero początek. Mamy ambitne cele i wiele odważnych pomysłów. Wśród nich jest m.in. budowa Areny Wadowice, na której projekt pozyskaliśmy dwa miliony złotych oraz budowa południowej obwodnicy Wadowic, na którą pozyskaliśmy z rządu 69 milionów złotych. Budujemy również wieżę widokową, ścieżki rowerowe i zapewniam, że pamiętam również o pumptracku – zapowiada burmistrz Wadowic.

 

Poniżej prezentujemy prezentację podsumowującą miniony rok.

Wprowadzono: 23 czerwca 2021