Już otwarty pierwszy sklep hospicyjny w Małopolsce!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Już otwarty pierwszy sklep hospicyjny w Małopolsce!

Beskidzka Fundacja Hospicyjna, która działa na rzecz Hospicjum Domowego Królowej Apostołów prowadzi swoją działalność nieprzerwanie od ponad 14 lat. Opiekuje się chorymi na terenie powiatu wadowickiego oraz innych pobliskich powiatów. W naszej Gminie użyczamy lokal, gdzie wspaniali ludzie z grupą wolontariuszy będą prowadzić pierwszy w Małopolsce sklep hospicyjny. Będzie on czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 16. 

sklep hospicyjny - Już otwarty pierwszy sklep hospicyjny w Małopolsce!

Fundacja posiada swoje oddziały w: Andrychowie, Kętach, Nowym Sączu i Tarnowie. Obecnie zapotrzebowanie na tego typu opiekę z roku na rok rośnie, w powiecie wadowickim mamy pod opieką 20 podopiecznych w hospicjum domowym dla dzieci oraz 100 chorych w hospicjum domowym dla dorosłych. Podstawą przyjęcia chorego jest rozpoznanie nieuleczalnej choroby oraz zakończone leczenie przyczynowe.

Wspieramy hospicjum domowe poprzez opiekę nad chorymi w ciężkim stanie ogólnym, którzy nie kwalifikują się do opieki hospicyjnej refundowanej z NFZ, a takiej pomocy potrzebują. – informuje Beskidzka Fundacja Hospicyjna

Bardzo widoczny jest deficyt związany z dostępnością do stacjonarnych świadczeń paliatywno-hospicyjnych. Aktualne dane Ministra Zdrowia mówią, że społeczeństwo coraz szybciej się starzeje i zapotrzebowanie na tego typu opiekę coraz bardziej będzie rosło. W 2050 roku będzie potrzeba stworzenia ponad 3 400  nowych miejsc w hospicjach stacjonarnych i oddziałach medycyny paliatywnej. Chcemy temu zapobiec i pomóc rodzinom zmagających się z problemem choroby w domu. Dlatego też rozpoczęliśmy działania zmierzające do wybudowania pierwszego w powiecie myślenickim hospicjum stacjonarnego. Będzie to miejsce do którego dostęp będą mieli mieszkańcy powiatu wadowickiego i powiatów ościennych. Szacujemy, że rocznie z naszej pomocy stacjonarnej będzie korzystać 700-750 osób. Będzie to miejsce przepełnione miłością, nadzieją i życiem. Będzie tam tętnić życie. ‘’ – mówi Magdalena Cienkosz Prezes Beskidzkiej Fundacji Hospicyjnej.

Gmina Wadowice aktywnie włącza się w pomoc użyczając lokalu przy ul. Lwowskiej 18 (naprzeciwko poczty), gdzie wspaniali ludzie: Pani Janina Kamińska wraz z grupą wolontariuszy, będą prowadzić pierwszy w małopolsce sklep hospicyjny. Już teraz można pomóc poprzez przynoszenie darów: porcelana, szkliwo, rękodzieła, obrazy, szkatułki, biżuteria, dewocjonalia, sprzęty, książki, zabawki, puzzle, gry – którym można nadać drugie życie.

Przed nami również wielkie wydarzenie, które co rok gromadzi wokół siebie całą rodzinę hospicyjną. Rodzinę która doświadczyła straty najbliższych. W minionym roku pożegnaliśmy do wieczności prawie 200 zmarłych. Uczestnicząc we Mszy Świętej w Kościele Miłosierdzia Bożego 32-120 Sułkowice -Łęg przy ul. Kościelnej 8, a później sadząc cebulki żonkili -modlimy się za życie wieczne upamiętniając tym samym ich życie doczesne. – mówi Danuta Kowal Prezes Hospicjum Domowego Królowej Apostołów.

Zachęcamy wszystkich, którzy mogą włączyć się w budowę hospicjum o wsparcie. Pomóc można poprzez dołączenie do grupy licytacyjnej na Facebooku: Licytacje Hospicjum Wiśniowa #zbudujmyhospicjum, poprzez przekazanie darowizny online: www.fundacjabfh.pl , poprzez organizację kwesty na ślubie, pogrzebie czy uroczystości rodzinnej lub zostanie naszym wolontariuszem. Aktualnie w szkołach, przedszkolach i sklepach do 17 listopada prowadzimy akcję: ,,Paczka dla Maluszka”, której celem jest stworzenie prezentów dla naszych podopiecznych na Mikołajki.

Wprowadzono: 18 grudnia 2023