Uwaga na niebezpieczną roślinę Barszcz Sosnowskiego

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Ochrony Środowiska / Uwaga na niebezpieczną roślinę Barszcz Sosnowskiego

Prosimy o nielekceważenie problemu i podjęcie stosownych działań w przypadku stwierdzenia występowania tej rośliny na swojej nieruchomości.

barszcz sosnowskiego 2 300x225 - Uwaga na niebezpieczną roślinę  Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego źródło: Wikipedia

Roślina osiąga wysokość do 4,5 m, łodyga z charakterystycznymi czerwonymi plamkami ma średnicę nawet do 10 cm, liście są bardzo masywne, z postrzępionymi brzegami, kwiatostan ma postać baldachu o średnicy nawet do 75 cm.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie toksyczną. Przy kontakcie ze skórą może powodować rozległe poparzenia. Objawy poparzeń pojawiają się po kilku godzinach od kontaktu z rośliną, pod wpływem promieni słonecznych. Związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać: podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenia spojówek.

W przypadku wystąpienia poparzeń odpowiedzialnością może zostać obarczony właściciel lub zarządca nieruchomości.

Walka z tą rośliną jest bardzo trudna, gdyż szybko rośnie, ma ogromną zdolność do regeneracji, a pozostające nasiona w glebie, zachowują zdolność do kiełkowania przez kilka lat. Dlatego też likwidacja barszczu Sosnowskiego powinna być przeprowadza kilkakrotnie w roku, systematycznie, w okresie wegetacyjnym – od wiosny do jesieni. Najprostszą metodą zwalczania barszczu jest niszczenie mechaniczne – przez częste koszenie roślin, podcinanie korzeni, usuwanie baldachów w połączeniu ze stosowaniem środków chemicznych. Do herbicydów skutecznie niszczących roślinę należą : m.in. Kosmik 360 SL, Rundup 360 SL, Rundup Ultra 170 SL lub Perzocyd 280 SL

Zwalczanie tej rośliny jest w obowiązku właściciela nieruchomości, na której występuje, by nie dopuścić do jej rozprzestrzeniania się jako rośliny gatunkowo obcej oraz niebezpiecznej.

Poniżej zamieszczony jest link do „Wytyczne Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dotyczące zwalczania barszczu Sosnowskiego na terenie Polski”.

https://www.gdos.gov.pl/files/aktualnosci/29914/Wytyczne_dotyczace_zwalczania_barszczu_Sosnowskiego_Heracleum_sosnowskyi_i_barszczu_Mantegazziego_Heracleum_mantegazzianum_na_terenie_Polski.pdf

 

Wprowadzono: 26 czerwca 2020