W wieku 106 lat odeszła od nas s. Adamina, najstarsza mieszkanka gminy

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Urząd Stanu Cywilnego / W wieku 106 lat odeszła od nas s. Adamina, najstarsza mieszkanka gminy

W sobotni wieczór dotarła do nas smutna wiadomość. W wieku 106 lat odeszła od nas najstarsza mieszkanka Gminy Wadowice, siostra Adamina ze Zgromadzenia Św. Brata Alberta. Pogrzeb śp. siostry odbędzie się w środę (25.11) o godzinie 13:00 w Bazylice Ofiarowania NMP. 

DSC 8066 scaled 1 1024x684 - W wieku 106 lat odeszła od nas s. Adamina, najstarsza mieszkanka gminy

Siostra Adamina, czyli Maria Koczur, urodziła się 6 września 1914 roku w Andrychowie, jako jedno z ośmiorga dzieci Karoliny i Franciszka Koczurów. Z domu rodzinnego wyniosła wartości, które stały się filarem całego jej życia – wiarę, patriotyzm, oddanie innym. W wieku 23 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Albertynek, by za przykładem Ojca Ubogich służyć najbardziej opuszczonym, wzgardzonym i cierpiącym. W czasie II wojny światowej odważnie dbała o zapewnienie zaopatrzenia na prowadzonych przez siostry placówkach.

To właśnie s. Adamina stoi za budową wadowickiego Domu Zgromadzenia Sióstr Albertynek, mieszczącego się przy ulicy Mickiewicza. Dom powstał w latach 80-tych, a prowadzenie budowy w tamtych latach było wyjątkowo trudne. Uzyskanie pozwolenia na lokalizację, zdobycie materiałów budowlanych, transport i same prace przy budowie wymagały niezwykłego hartu ducha i graniczyły z heroizmem. Dzięki odwadze i determinacji s. Adaminy udało się pokonać trudności i doprowadzić do ukończenia budowy.

Miałem ten zaszczyt odwiedzać siostrę Adaminę podczas Jej kolejnych jubileuszy, najpierw jako starosta wadowicki, a później jako burmistrz, ostatni raz na początku września tego roku. Zapamiętam te spotkania do końca życia.  Zawsze uśmiechnięta, zawsze z różańcem w ręku, niezwykle uduchowiona. Mimo podeszłego wieku, potrafiła dokładnie wyrecytować wiersze, których nauczyła się w dzieciństwie! W jej obecności czuć było szczególnie obecność Ducha Świętego. – wspomina Burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Siostra Adamina odeszła pozostawiając po sobie nie tylko wspaniały Dom Albertynek, ale również wiele dobrych praktyk, które przez lata przekazywała młodszym siostrom. Zostawiła nam także swoją receptę na długowieczność, jaką jest zimna głowa i gorące nogi, czyli spokój ducha i aktywność fizyczna.

Jesteśmy wdzięczni za to świadectwo długiego i pięknego życia siostry Adaminy, którego byliśmy świadkami. Dziękujemy!

POGRZEB ŚP. SIOSTRY ADAMINY ODBĘDZIE SIĘ W ŚRODĘ – 25 LISTOPADA O GODZINIE 13:00 W BAZYLICE OFIAROWANIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY W WADOWICACH. 

 

Wprowadzono: 24 listopada 2020