Zgaś światło – godzina dla Karpat

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Ochrony Środowiska / Zgaś światło – godzina dla Karpat

24 marca o godzinie 20:30 miliony ludzi na całym świecie zgaszą światła na symboliczną godzinę, aby dać wyraz troski o przyszłość naszej planety.  W Polsce, w tym roku, akcja odbędzie się pod hasłem „Ratujmy serce Karpat” i dotyczyć będzie ochrony Puszczy Karpackiej.

Puszcza Karpacka, skrywa bowiem swoje serce, czyli teren planowanego od wielu lat Turnickiego Parku Narodowego. Na jego obszarze zostało zlokalizowanych ponad 6 tys. drzew o wymiarach pomnikowych. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie żyją wszystkie nasze duże drapieżniki – niedźwiedź, wilk i ryś oraz bardzo rzadkie w skali Europy ptaki, jak orzeł przedni, puszczyk uralski i sóweczka.

Mimo niekwestionowanych walorów przyrodniczych i turystycznych powołanie parku narodowego przeciąga się, a przyroda ulega ciągłej degradacji…

Dlatego opowiadamy się za tym, aby najcenniejsze fragmenty Puszczy Karpackiej, jako nasze dziedzictwo narodowe, zachować dla przyszłych pokoleń!

Wadowice już po raz drugi biorą udział  w akcji.  24 marca zgasną światła Urzędu Miejskiego, przez co wyrażamy swoją solidarność z ludźmi walczącymi o dobro naszej planety.  Zachęcamy, aby w tym dniu ograniczyć ilość sztucznego światła w instytucjach publicznych oraz domach prywatnych.

Wprowadzono: 12 marca 2018