Zobacz czym oddychasz. Zmień to.

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Ochrony Środowiska / Zobacz czym oddychasz. Zmień to.

Gmina Wadowice kolejny raz bierze udział w kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” – organizowanej we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.  Na płycie rynku został zamontowany dwumetrowy mobilny model płuc, który „zasysa” powietrze zewnętrzne, przez co wszelkie zanieczyszczenia osiadają na pokrytych tkaniną filtracyjną płucach. Zależnie od poziomu zanieczyszczenia– płuca przybierają grafitowy, a nawet czarny kolor. Na wyświetlaczu na bieżąco pokazywane są aktualne stężenia PM 2.5 i PM 10.

pluca - Zobacz czym oddychasz. Zmień to.

Kampania „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to” nie tylko pokazuje, jak zanieczyszczonym powietrzem oddychamy, ale przede wszystkim zachęca do wymiany starych kotłów na paliwa stałe, które stanowią główne źródło smogu w Polsce. Rezygnacja z „kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z zapisami przyjętej w 2017 r. Uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 styczna 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, czyli tzw. uchwały antysmogowej: do 30 kwietnia 2024 r.  konieczna jest wymiana bezklasowych kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych, tzw. kopciuchów.

grafika wymien piec - Zobacz czym oddychasz. Zmień to.

SKĄD MOŻNA UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE NA WYMIANĘ PIECA?

Dofinansowanie do wymiany urządzenia grzewczego można uzyskać ze środków budżetu Gminy Wadowice oraz w ramach rządowego programu Czyste Powietrze.

Program Czyste Powietrze  skierowany do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych. Dotacje są udzielane za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Program przewiduje dofinansowanie m.in. do:

  • wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
  • docieplenia przegród budynku,
  • wymiany stolarki okiennej i drzwiowej,
  • montażu lub modernizacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • instalacji odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
  • montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Więcej informacji o programie CZYSTE POWIETRZE znajdą Państwo na stronie:  https://czystepowietrze.gov.pl/

Przypominamy, że w Urzędzie Miejskim w Wadowicach funkcjonuje punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”, gdzie przy pomocy Ekodoradcy mogą Państwo bezpłatnie wypełnić wniosek o dofinansowanie i uzyskać informacje o programie.

Wprowadzono: 21 lutego 2024