11. Rocznica śmierci Jana Pawła II

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Pozostałe wiadomości / 11. Rocznica śmierci Jana Pawła II

2 kwietnia mija 11 rocznica śmierci wybitnego Wadowiczanina, świętego Jana Pawła II. Tego dnia (sobota) 2005 roku o godzinie 21.37 papież „powrócił do domu Ojca”.

Miliony ludzi w różnych zakątkach świata modliło się za naszego rodaka. Również Wadowiczanie licznie nawiedzali w tym czasie Bazylikę Mniejszą, miejsce chrztu i komunii świętej młodego Karola Wojtyły.  Rada Ministrów specjalną uchwałą wprowadziła żałobę narodową na terenie całego kraju, która obowiązywała do dnia pogrzebu 8 kwietnia. Ponadto zwróciła się z apelem do rodaków:

…do wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, władz państwowych, samorządowych, organizacji społecznych i zawodowych, innych podmiotów i instytucji oraz organizatorów imprez masowych o zachowanie żałoby narodowej i wspólne uczczenie pamięci Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II.

Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w 8 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Prostą trumnę z drewna cyprysowego ustawiono na pl. Świętego Piotra. Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów kościołów wschodnich przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, który jedenaście dni później ogłoszony został papieżem Benedyktem XVI. Plac zgromadził w tym dniu tłumy wiernych. Szacuje się, że w nabożeństwie brało udział ponad 300 000 wiernych, a w całym Rzymie na placach i skwerach 5 milionów ludzi, w tym ok. 1,5 mln z Polski. Wśród najczęściej pojawiających się haseł przebijało się to jedno, skandowane przez wiernych „santo subito” – „święty natychmiast”.

W Wadowicach tysiące ludzi oddawało hołd swojemu rodakowi. Od tego czasu istnieje tradycja uroczystej mszy świętej, po której wierni oddają hołd, zapalją znicze i składają kwiaty pod pomnikiem papieża na pl. Jana Pawła II.

Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 przez papieża Benedykta XVI, a w poczet świętych przyjęty 27 kwietnia 2014 roku – w Niedzielę Miłosierdzia Bożego wraz z papieżem Janem XXIII.

Wszystkim odwiedzającym Wadowice serdecznie polecamy zwiedzić Szlak Karola Wojtyły, a nadto odwiedzić Muzeum w Domu Rodzinnym oraz Bazylikę.

2 kwietnia o godz. 17.30 zapraszamy do Bazyliki na Wieczór Jana Pawła II z Mszą św. ku Jego czci z wieczorem uwielbienia. Po adoracji Msza św. o godz. 20.00 zakończona apelem przed pomnikiem św. Jana Pawła II. Prosimy przynieść świece.

Występ wadowickiego zespołu Brave – 8 kwietnia 2005 roku.

Wprowadzono: 1 kwietnia 2016