Projekt „Niedzielny Obiad dla Seniora”

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Pozostałe wiadomości / Projekt „Niedzielny Obiad dla Seniora”

Projekt „Niedzielny Obiad dla Seniora”

Niedzielny Obiad

Niedzielny obiad to szczególny moment, w którym rodziny zasiadają wspólnie do stołu, by zjeść tradycyjny rosół i przysłowiowego schabowego, spędzając razem czas i rozmawiając. Jednak wśród nas są tacy, którzy nie mają z kim zjeść takiego obiadu. Samotnie, w pustym mieszkaniu patrzą w okno, wspominając dawno miniony czas. To Seniorzy, którzy nie mają już bliskich, bądź ich rodziny mieszkają zbyt daleko. Żyją swoim życiem, czekając na kogoś, kto poświęcił by im trochę czasu i serca…    

Niedzielny Obiad dla Seniora”, przygotowany przez Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce, pomaga seniorom wyjść z osamotnienia. Symboliczny wspólny posiłek jest często pierwszym krokiem do otwarcia się osób, które na co dzień zmuszone są do samotnego przebywania w swoich czterech ścianach.
Opieramy się na zasadzie „pomocy dla samopomocy”. Pragniemy, by udzielane wsparcie angażowało potrzebujących, wyzwalało ich inicjatywę oraz stwarzało im możliwości do dalszego samodzielnego działania i do współpracy przy rozwiązywaniu konkretnych problemów społeczności, w których żyją.

„Wspólny posiłek – Niedzielny Obiad, to dla nas wyjście z domu. Zostawiamy szarą codzienność i cieszymy się obecnością wśród ludzi, i miło spędzamy razem czas” – seniorka z KKS w Bochni.

Projekt obejmuje 12 Kolpingowskich Klubów Seniora (KKS) na terenie Małopolski i Podkarpacia. W okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 r. około 120 seniorów spotyka się ze swoimi rówieśnikami, by w serdecznej atmosferze zjeść wspólnie posiłek i spędzić razem czas.

Jak możesz pomóc?

Każdy ma możliwość wsparcia Seniorów, biorących udział w projekcie. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • Zostać wolontariuszem – przyjdź na obiad, porozmawiaj, posłuchaj… Podaruj swój czas i obecność.
  • Podarować Niedzielny Obiad – wpłać, pomóż i ciesz się uśmiechem… Jeden posiłek to tylko 30 zł.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie projektu: http://www.niedzielnyobiad.org/ oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/NiedzielnyObiad.org/

Jeśli mieszkasz w miejscowości objętej projektem i znasz samotnego Seniora – przyprowadź go na Niedzielny Obiad. Ten drobny gest może okazać się początkiem czyjejś wielkiej zmiany.

Wprowadzono: 6 listopada 2017