„Razem możemy więcej !” – Czyli II Piknik Organizacji Pozarządowych w Wadowicach

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Pozostałe wiadomości / „Razem możemy więcej !” – Czyli II Piknik Organizacji Pozarządowych w Wadowicach

W dniu 17.06.2018r. na Bulwarach nad rz. Skawą odbył się po raz drugi Piknik Organizacji Pozarządowych w Wadowicach organizowany przez Stowarzyszenie WIO (Wadowickie Inicjatywy Obywatelskie) pod patronatem Burmistrza Wadowic dr Mateusza Klinowskiego.  Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 26 organizacji pozarządowych oraz partnerów.

W tegorocznej edycji, która odbyła się pod hasłem „Razem możemy więcej” wzięli udział: Stowarzyszenie WIO (Wadowickie Inicjatywy Obywatelskie), ART DO KA z Zatora, Stowarzyszenie LGD ,,Wadoviana”, Szkolne Koło Wolontariatu ZS nr 2 W Andrychowie, Stowarzyszenie – Stadnina koni ,,Jowisz” , ZHP Hufiec Wadowice, Stowarzyszenie ,,DAĆ SZANSĘ”, Stowarzyszenie AGRADO, Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej , Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Tomickiej/ Kajaki na Skawie, OT ,,Granit” Wadowice, Wadowicka Izba Gospodarcza, OSP Jaroszowice, Komenda Powiatowa Policji Wadowice, Fundacja Moderato, Wichry Beskidu, SEIDO Karate, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, Młodzieżowa Rada Miejska, Stowarzyszenie Na plus – Mini Zoo Kucyk, Stowarzyszenie Dolina Karpia, Marcin Polus – Prezes Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników, Urząd Miasta Wadowice (Budżet Obywatelski), SKOK Stefczyka – Oddział Wadowice, Easy English- Szkoła Języków Obcych.

Piknik rozpoczęli Krzysztof Kozieł (Wichry Beskidu T.R.) oraz prezes i wice Stowarzyszenia WIO Ada Karcz-Zielińska i Katarzyna Gołąb zapraszając wszystkie organizacje do wspólnego zdjęcia.

Każda z organizacji i grup przygotowała ciekawe atrakcje dla odwiedzających Piknik. Pogoda dopisała i tłum mieszkańców z całego powiatu korzystał z licznych atrakcji przygotowanych na ten dzień.

A było w czym wybierać: kajaki, warsztaty rękodzielnicze, wystawy plenerowe, detektywistyczna gra terenowa, konkursy plastyczne ,przejażdżki konne, łucznictwo, planszówki z Młodzieżową Radą Miejską, darmowe dmuchańce i animacje oraz specjalny tor przeszkód ze strzelnicą przygotowany przez OT „Granit” Wadowice.

Piknik militarny „I ty zostaniesz terytorialsem” przygotowany przez członków OT „Granit” Wadowice był imprezą towarzyszącą II Pikniku Organizacji Pozarządowych i do późnych godzin był oblegany przez dużych i małych. Wrażenie robiły wojskowy sprzęt, umundurowanie, strzelnica i grupa rekonstrukcyjna. OSP Jaroszowice oraz Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach również bardzo aktywnie włączyły się w Piknik dając uczestnikom  nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale i organizując własne pokazy. Chętnych nie brakowało! Tradycyjnie do poznania działalności wystawców służył Quest. Wypełnione karty wzięły udział w losowaniu cennych nagród, w tym nagrody głównej – roweru przekazanego przez Wadowicką Izbę Gospodarczą.

O to, aby goście Pikniku nie byli głodni również zadbali nasi przedsiębiorcy zrzeszeni w WIG zapraszając znanego kucharza Marcina Polusa – Prezesa Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników. Przygotował pyszne flaki oraz chłodnik Kransystaw. Dania grillowe serwował w bufecie „U Tadzia” Tadeusz Kopytyński.

Nowością w tej edycji były krótkie mowy motywacyjne w formule TED Talks. Trzej goście specjalni zgromadzili dużą publiczność pod sceną. Jak spełniać marzenia? Jak realizować plany i zarządzać własnym czasem i chęciami? Czy można osiągnąć sukces i żyć po swojemu? Na te m.in. pytania usłyszeliśmy ciekawe odpowiedzi od Władysławy Frączek, właścicielki firmy odzieżowej De Marco, laureatki plebiscytu Osobowość Roku w kategorii Biznes szyjącej tak gustowne ubrania, że zakłada je nawet Pierwsza Dama Agata Kornhauser Duda.  Uczestnicy Pikniku mogli podziwiać kreacje  projektu De Marco w pokazie mody. Modelkami były uczennice ZS nr 2 w Andrychowie.

Arun Milcarz i Krzysztof Petek jak to na gawędziarzy podróżniczych przystało nie tylko dawali do myślenia ale i rozbawiali publiczność. Po występach odpowiadali jeszcze na pytania dociekliwych na stoiskach. To niezwykle barwne postaci z Wadowic. Krzysztof Petek podróżnik, pisarz, instruktor survivalu i organizator wypraw m.in. do Transylwanii zapraszał chętnych na podróż życia. Arun Milcarz promował także swoją najnowszą książkę „Czad. W poszukiwaniu straconego”.

Kyoshi Rafał Czapla z Wadowickiego Klubu Seido Karate zaprezentował efektowny pokaz karate i samoobrony, walk mieczem oraz bronią inną oraz pokaz cięcia mieczem.

Stowarzyszenie „Dać szansę” częstowało pysznymi muffinkami dziękując mieszkańcom za wszelką pomoc przy powstawianiu CERTu.

Grupa biegaczy „Wichry Beskidu T.R.” razem z Fundacją „Zdążyć z pomocą” przeprowadzili bieg charytatywny dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych. Odbyła się również licytacja żakietu od firmy De Marco wg projektu dla Pani Prezydentowej. Rodzice Wiktorii Jarmuziewicz i Adasia Studnickiego wraz wolontariuszami dziękują uczestnikom Pikniku za okazane wsparcie. Udało się zebrać 1319,30zl. Podczas II Pikniku Organizacji Pozarządowych ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w konkursie Stowarzyszenia WIO na ,,Najlepsze działanie aktywizujące lokalną społeczność, dotyczące aktywności obywatelskiej lub partycypacji społecznej”.

I miejsce w konkursie zdobyło Stowarzyszenie Rozwoju Wsi ,,Pod Jaroszowicką Górą” za kultywowanie i upowszechnianie tradycji i historii regionu, organizację warsztatów dla dzieci, seniorów, spotkań dla osób samotnych – aktywizację społeczności zarówno lokalnej jak i całej Gminy Wadowice.

Miejsce II zdobyło Szkolne Koło Wolontariatu ZS nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Andrychowie za aktywizację młodzieży, która niesie radość i pomoc potrzebującym – dzieciom z domów dziecka, chorym i niepełnosprawnym, seniorom, pacjentom wadowickiego szpitala i andrychowskiego domowego hospicjum. Ręcznie szyte i haftowane podusie, anioły, upieczone i własnoręcznie ozdobione ciasteczka, bajki, przedstawienia dla młodych i starszych – a przede wszystkim poświęcony czas i wielkie serce wolontariuszy i ich opiekunów.

Jury przyznało dwa III miejsca, które zdobyły:

Wadowicki Klub Seido Karate za promowanie sportu wśród dzieci i dorosłych, angażowanie całych rodzin do wspólnego aktywnego spędzania czasu na treningach i otwartych obozach sportowych, organizację mikołajek dla chorych dzieci i szlachetnej paczki – to pokazanie, że karate kształtuje nie tylko ciało ale także ducha i serce.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej za kultywowanie tradycji wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych podczas Święta Konstytucji 3 Maja w którym uczestniczyła nie tylko społeczność całej Gminy Wadowice ale i turyści odwiedzający Wadowice.

Za całokształt działalności jury przyznało wyróżnienia dla: Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych ,,Dać Szansę” oraz Stowarzyszenia AGRADO. Natomiast Dyplomy przyznano dla organizacji: Stowarzyszenie LGD ,,Wadoviana” za promocję rękodzieła i wspieranie lokalnych artystów oraz Wadowicka Izba Gospodarcza za działania na rzecz przedsiębiorców.

Zwycięskie prezentacje można obejrzeć na kanale Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=yH2I7rcIz8M&feature=youtu.be

Nie sposób wymienić wszystkich punktów programu i atrakcji. Z pewnością można stwierdzić, że organizacje niezależnie od zmieniających się uwarunkowań chcą i potrafią współpracować a efekty tej wspaniałej współpracy można było po raz drugi zobaczyć w niedzielne popołudnie. Udowodnili nam, że razem można zdziałać dużo więcej! Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego wydarzenia, a zwłaszcza ZPC „Skawa” Wadowice, „Maspex” Wadowice i Tychy oraz SKOK Stefczyka i Piekarnia „U Zgudy”.

Piknik był współfinansowany ze środków Gminy Wadowice.

Wprowadzono: 20 czerwca 2018