Repatrianci z Rosji znaleźli nowy dom w Wadowicach

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Pozostałe wiadomości / Repatrianci z Rosji znaleźli nowy dom w Wadowicach

Już w sierpniu w Wadowicach zamieszka rodzina repatriantów z Rosji. Aleksandra i Anatolij wraz z dwoma synami wprowadzą się do przygotowanego dla nich przez gminę mieszkania.

We wrześniu 2016 roku z inicjatywy burmistrza Mateusza Klinowskiego Rada Miejska w Wadowicach jednogłośnie przegłosowała uchwałę w sprawie zaproszenia do osiedlenia się na terenie Gminy Wadowice rodziny przesiedleńców ze Wschodu. Mowa o osobach polskiego pochodzenia, których przodkowie na skutek zmian granic lub działań wojennych znaleźli się poza obszarem Polski – na terenie dzisiejszej Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu lub azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej.

Dziś, po prawie dwóch latach od uchwały wadowickich radnych, kończy się wreszcie długotrwała procedura repatriacyjna czteroosobowej rodziny z rosyjskiego Orenburga, miasta położonego przy granicy z Kazachstanem. Pani Aleksandra i pan Anatolij wraz z małoletnimi dziećmi od sierpnia tego roku zamieszkają w naszym mieście.

Rodzinie, w której pielęgnowano polskie tradycje i zwyczaje, gmina wynajmie na czas nieokreślony mieszkanie komunalne. Zostało ono zakupione dzięki dotacji Wojewody Małopolskiego i przygotowane przez nas na przyjęcie nowych mieszkańców. Repatrianci otrzymają też wsparcie finansowe i rzeczowe, oraz pomoc w załatwieniu formalności związanych z osiedleniem.

Mieszkanie zostało wyposażone przez nas w podstawowy sprzęt – lodówkę, kuchenkę i pralkę. Organizujemy również zbiórkę najpotrzebniejszego „na start” wyposażenia i mebli. Wszystkich, którzy chcieliby się pomóc i przekazać na ten cel środki finansowe bądź przedmioty, prosimy o kontakt z Wydziałem Promocji Gminy Wadowice, tel. 33 873 18 11/ wew. 227, e-mail: promocja@wadowice.pl

Wprowadzono: 20 lipca 2018