Tłumy turystów na Dniu Otwartym GOPR

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Tłumy turystów na Dniu Otwartym GOPR

Dzień Otwarty Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odbył się w przepiękne niedzielne popołudnie 20 września br. na terenie Stacji Ratunkowej Leskowiec w Beskidzie Małym. W pokazy zaangażowanych było 14 ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR z sekcji Wadowice.


W ramach wydarzenia omówiony został charakter pracy ratownika górskiego oraz etapy ścieżki zawodowej. Zapoznano uczestników z sytuacjami niebezpiecznymi jakie mogą ich spotkać w górach i poinstruowano  jak należy się wtedy zachować. Przeprowadzono między innymi instruktaż z udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Dużą popularnością cieszył się pokaz psów ratowniczych oraz symulowana akcja ratunkowa. Przez cały dzień można było zapoznać się ze sprzętem jaki jest wykorzystywany do działań w górach (karetka górska, quad wraz z przyczepą do ewakuacji osób ratowanych, nosze górskie oraz sprzęt do akcji linowych).
Dzień otwarty GOPR spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Głównym celem wydarzenia było zwiększenie bezpieczeństwa turystów i pielgrzymów, którzy tak licznie odwiedzają Groń Jana Pawła II i okoliczne pasma. Ratownicy zachęcają, aby zasilić ich szeregi oraz poświęcić swój czas i energię na niesienie pomocy ludziom w górach.

Wprowadzono: 28 września 2020