Burmistrz Wadowic zaprasza na 97. rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Burmistrz Wadowic zaprasza na 97. rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II

W tym roku przypada 97. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II. Gmina Wadowice przy współpracy Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II, pragnąc w szczególny sposób upamiętnić tę niezwykle ważną dla naszego miasta datę, zorganizowała szereg uroczystości. Obchody rozpoczną się w dniu 18 maja. Wśród najważniejszych wydarzeń czekających na mieszkańców i turystów wymienić można  uroczystą mszą świętą na Placu Jana Pawła II pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego, koncert z udziałem Kuby Badacha i Natalii Niemen, zawody w siatkówce plażowej, bieg na 10 km a na finał koncert zespołu Zakopower „Ja z rodu jestem człowiekiem gór. Jan Paweł II” w niedzielę 21 maja. Zapraszamy serdecznie do wspólnego świętowania. Poniżej pełny harmonogram uroczystości.

urodziny Jana Pawła II

18 maja (czwartek) to dzień urodzin Karola Wojtyły. W 2001 roku po raz pierwszy, dzięki inicjatywie Księdza Infułata Jakuba Gila, odbył się w tym dniu zjazd szkół imienia Jana Pawła II. Od tej pory rokrocznie do Wadowic przyjeżdżają tłumy młodych ludzi pragnących oddać hołd naszemu Świętemu. Nie zabraknie ich również w tym roku – organizowane dzięki staraniom papieskich szkół z Wadowic, Choczni i Radoczy 17.Ogólnopolskie spotkanie dzieci i młodzieży z okazji urodzin Jana Pawła II planuje zgromadzić na wadowickim rynku około tysiąca osób. Nastąpi rozstrzygnięcie konkursu literackiego List do Papieża Franciszka zawierający odpowiedź na Jego zaproszenie „by wstać z kanapy i podjąć się apostolstwa, dawania świadectwa miłości”, wręczenie przechodniego symbolu prymatu w Rodzinie Szkół za osiągnięcia w dziedzinie propagowania myśli i wzoru świętości Jana Pawła II oraz występ lubianego wśród młodzieży „rapującego księdza” Jakuba Bartczaka. Warto również wspomnieć o mających miejsce w tym dniu obchodach jubileuszu 130–lecia Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które zaszczyci nas pokazem musztry paradnej oraz występem zespołu „Sokolanie” z Pilzna. O godzinie 15.30 odbędzie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego. Po mszy świętej zapraszamy na poczęstunek – urodzinowy tort Jana Pawła II, radoczański smalczyk i wypieki wadowickich piekarni. O godzinie 17.00 usłyszymy koncert „Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie” w wykonaniu połączonych orkiestr strażackich OSP Chocznia, OSP Klecza i Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto w Łącku. Finałowy koncert „ Święty z Wadowic – Jan Paweł II” w wykonaniu wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej – Kuby Badacha, Natalii Niemen i  Magdaleny Steczkowskiej będzie miał miejsce o godzinie 20.00.

19 maja (piątek) to Dzień Kultury Lokalnej. Zapraszamy na Biesiadę z udziałem gminnych Kół Gospodyń Wiejskich. Panie zrzeszone w organizacjach w Choczni, Kleczy, Jaroszowicach i Wysokiej będą prezentować na Placu Jana Pawła II swoje wyroby i wypieki a odwiedzający rynek goście będą mieli okazję nie tylko podziwiać ale też degustować przygotowane tradycyjne potrawy. W tym dniu będzie miał miejsce również Pierwszy Konkurs Cukierniczy na Najlepszą Wadowicką Kremówkę – w rywalizacji wezmą udział lokalni wytwórcy najsłynniejszego wypieku z Wadowic a przewodniczącą jury będzie znana i lubiana Ewa Wachowicz. Nie zabraknie również atrakcji muzycznych – w Dniu Kultury Lokalnej zapraszamy na występy miejscowych artystów. Zagrają dla Was: Potok Słów, Breff, Huczi Kuczi a ma deser robiący międzynarodową karierę jazzową Szymon Mika oraz koncert muzyki filmowej świetnej Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach. Miłośników sportu zapraszamy na Bulwary nad Skawą gdzie od piątku do niedzieli będzie miał miejsce turniej siatkówki Beskidzka Plaża połączony z rodzinnym piknikiem.

20 maja (sobota) zapraszamy na wspierany przez Gminę Wadowice III Bieg Wadowicki oraz II Mistrzostwa Wadowic w Nordic Walking, organizowane przez Fundację Święty Uśmiechnięty – start zawodów o godzinie 16.00 na Placu Jana Pawła II. Od 14:00 do 15:10 odbędzie się impreza towarzysząca III Biegowi Wadowickiemu – II Biegi Młodzieżowe”. W tym dniu na Bulwarach nad Skawą będzie mieć miejsce dalszy ciąg rozgrywek w ramach Beskidzkiej Plaży. Wieczorem zapraszamy do Muzeów Ziemi Wadowickiej na „Noc Muzeów”. Z tej okazji specjalne atrakcje czekać będą na nas o 22.30  na pl. Jana Pawła II.

21 maja (niedziela) od rana zapraszamy na Plac Jana Pawła II gdzie odbędzie się kolejna edycja imprezy Motoserce. Jest to akcja organizowana przez Kongres Polskich Klubów Motocyklowych i polega na honorowym oddawaniu krwi dla potrzebujących. Podczas imprezy nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych. Z kolei na Bulwarach nad Skawą w będziemy mogli obejrzeć emocjonujące rozgrywki finałowe Beskidzkiej Plaży. O godzinie 17.00 organizator imprezy, Gmina Wadowice, wraz ze współorganizatorem, Muzeum Domem Rodzinnym Jana Pawła II, zapraszają na koncert zespołu Zakopower „Ja z rodu jestem człowiekiem gór. Jan Paweł II”.

W imieniu Burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i wspominania patrona naszego miasta.

Wprowadzono: 2 maja 2017