Inauguracja VII Akademii Małego Wadowiczanina w Wadowickiej Bibliotece Publicznej

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Inauguracja VII Akademii Małego Wadowiczanina w Wadowickiej Bibliotece Publicznej

W środę 25 października miało miejsce inauguracyjne spotkanie w ramach Akademii Małego Wadowiczanina w Wadowickiej Bibliotece Publicznej przy ul. Legionów 1.

Zaproszona na spotkanie Pani Wiceburmistrzyni Wadowic Ewa Całus przywitała wszystkich zgromadzonych, po czym w kilku zdaniach opowiedziała najmłodszym o Wadowicach, oraz zapytała – co najbardziej podoba się dzieciom w Wadowicach. Po krótkiej wymianie zdań i kilku chwilach śmiechu swój wykład rozpoczął dr Tomasz Graff z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II.  Opowiadał o patriotyzmie oraz dawnej historii i dziejach miasta Wadowice, które niegdyś nazywało się  „Frauenstadt” – miasto kobiet.

Akademia Małego Wadowiczanina to cyklicznie realizowany projekt Wadowickiej Biblioteki Publicznej skierowany do uczniów trzecich klas szkoły podstawowej, który ma na celu kształtowanie w dzieciach poczucia lokalnej tożsamości oraz poszerzenie ich wiedzy o Wadowicach. Patron naszego miasta Karol Wojtyła pięknie mówił o miłości do swej ojczystej ziemi i szacunku do miasta, z którego pochodził, a przede wszystkim do ludzi, których spotykał na swej drodze. Jest to postawa, którą warto zaszczepić w dzieciach, m.in. poprzez rozbudzanie zainteresowania kulturą i historią regionu oraz zachęcaniem do czynnego udziału w życiu lokalnym.

Comiesięczne spotkania Akademii prowadzone są przez historyków,  pracowników instytucji kultury, pasjonatów turystyki i rekreacji oraz znawców fauny i flory ziemi wadowickiej a także przedstawicieli władz lokalnych. Dodatkowo dzieci zwiedzają miasto, odwiedzają Muzeum Miejskie a także Urząd Miejski, gdzie spotykają się z władzami miasta. W tegorocznej edycji biorą udział 4 klasy trzecie z wszystkich wadowickich szkół podstawowych (77 dzieci).

Tematy kolejnych spotkań w Akademii Małego Wadowiczanina:

Źródła wiedzy o Wadowicach – zajęcia prowadzone Jolantę Pasternak – bibliotekarza Czytelni WBP,
ABC Wadowic – spotkanie prowadzone przez Bożenę Płonkę – dyrektora WBP,
Tradycje wojskowe Wadowic – spotkanie prowadzone przez Marcina Witkowskiego – kierownika
Muzeum Miejskiego
Fauna i flora Wadowic – spotkanie prowadzone przez leśniczego Eugeniusza Drzewieckiego,
Papieskim szlakiem po Wadowicach – wycieczka po mieście z przewodnikiem Marią Zadorą,
Wizyta w Muzeum Miejskim,
Wizyta w Urzędzie Miejskim  – spotkanie z Burmistrzem Wadowic dr. Mateuszem Klinowskim oraz Wiceburmistrzynią Ewą Całus, a także  z Kierownikiem USC i Komendantem Straży Miejskiej.


Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania inaugurującego!

Wprowadzono: 26 października 2017