Oszczędzaj energię i obniżaj koszty!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Oszczędzaj energię i obniżaj koszty!

Świętuj z nami Dzień Obniżania Kosztów Energii, dowiedz się jak skutecznie obniżyć swoje rachunki i zdobądź cenne nagrody! Mamy aż 40 pakietów „zestaw oszczędności energii” dla mieszkańców!

Dzisiaj pragniemy zwrócić uwagę na możliwość obniżenia kosztów energii, które stanowią znaczną część naszych domowych budżetów. Wysokość rachunków możemy obniżać na wiele sposobów, poniżej kilka tych najbardziej efektywnych, polecanych przez specjalistów:

  • Zawsze wyłączajmy przycisk czuwania (tzw. „stand-by”, czyli czerwoną diodę na sprzęcie RTV).
  • Jeśli jeszcze posiadamy tradycyjne żarówki, wymieńmy je na dobrej jakości oświetlenie typu LED. Żarówki LED zużywają około pięciokrotnie mniej energii i są od 5 do 10 razy trwalsze od ich tradycyjnych odpowiedników! Choć są droższe, ich używanie znacznie obniża rachunki za oświetlenie. Naturalnie, nie zapominajmy o gaszeniu światła w pomieszczeniach, w których nie będziemy już przebywać!
  • Używajmy energooszczędnych sprzętów i urządzeń domowych (sprzętu AGD klasy A lub wyższych). Najwięksi pożeracze energii w domu to lodówki i zamrażarki, które są odpowiedzialne za około 28% całkowitego zużycia energii w domu.
  • Podczas gotowania używajmy przykrywek, co pozwala zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 30%.
  • Nie wkładajmy ciepłych posiłków do lodówki. Nagły wzrost temperatury wewnątrz lodówki spowoduje gwałtowny wzrost zużycia prądu.
  • Używajmy „krótkiego programu” zmywarki. Ograniczenie czasu zmywania zmniejsza znacznie pobór energii.
  • Regularnie wymieniajmy filtry (worki) w odkurzaczu. Odkurzacz działa tym słabiej, im bardziej zanieczyszczone są filtry, co wydłuża czas pracy a tym samym zużycia energii.

Rozsądne oszczędzanie energii elektrycznej może przynieść duże oszczędności w skali miesiąca i roku.

Dla naszych mieszkańców mamy w tym dniu aż 40 pakietów „zestaw oszczędności energii”. Pakiety są całkowicie darmowe, w środku znajdziecie 2 żarówki LED o mocy 7W (odpowiadające tradycyjnym żarówkom 60W), zestaw perlatorów do montażu na bateriach kuchennych lub łazienkowych (pozwalające na dużą oszczędność zużycia wody) oraz matę – ekran do montażu za grzejnikiem c.o., pozwalający na ograniczenie strat cieplnych i zwiększenie efektywności grzewczej kaloryfera.

Po odbiór zestawów zapraszamy do Ekodoradcy Gminy Wadowice, pana Szymona Lukaja, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00 (Urząd Miejski w Wadowicach, pokój nr 52 – II piętro). W sprawie dostępności pakietów można dzwonić bezpośrednio pod numer 507 284 900. Warunkiem odbioru darmowego zestawu będzie wypełnienie ankiety.

Wprowadzono: 10 stycznia 2018