Pamiętali o Żołnierzach Wyklętych

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Pamiętali o Żołnierzach Wyklętych

W Wadowicach także pamiętali o Żołnierzach Wyklętych. Kilkadziesiąt osób, a wśród nich parlamentarzyści, przedstawiciele władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich, związku żołnierzy Armii Krajowej i wadowickiej Solidarności, a także harcerze i spora grupy młodzieży spotkali się w piątek, 1 marca pod pomnikiem Katyńskim, aby oddać hołd bohaterom.

Wadowickie obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbyły się o godzinie 13:00 na Placu Solidarności w Wadowicach. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i znicze pod Pomnikiem Katyńskim, oddając w ten sposób hołd bohaterom narodowym, którzy po II wojnie światowej stanęli do walki przeciwko sowieckiej okupacji.

68 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po torturach i pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Skazani byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Rocznica tej zbrodni została wybrana do upamiętnienia wszystkich Żołnierzy Wyklętych.

Wprowadzono: 1 marca 2019