Podziękowania dla ratowników Lidla

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Podziękowania dla ratowników Lidla

Dzięki ich zaangażowaniu uniknęliśmy ogromnej tragedii. Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński podczas konferencji prasowej uhonorował osoby, które brały udział w poniedziałkowej (14.01) akcji ratowniczej płonącego sklepu „Lidl” przy ul. Zegadłowicza w Wadowicach.

Ogień pojawił się w poniedziałek około południa. Budynek supermarketu uległ praktycznie całkowitemu zniszczeniu, zawalił się dach. To był jeden z największych pożarów w Wadowicach w ostatnich latach. Na szczęście, dzięki szybkiej akcji ratowniczej, nikt nie ucierpiał.

Jak przekazał komendant wadowickiej PSP Paweł Kwarciak, w akcji brało udział aż 138 strażaków i 35 wozów strażackich. Zaangażowane były m.in. Komenda Wojewódzka PSP Kraków, miejskie i powiatowe komendy PSP z Wadowic, Nowego Targu, Nowego Sącza, Chrzanowa, Oświęcimia i Krakowa. Swoje zastępy wystawiło dziewięć jednostek OSP z gminy Wadowice: Chocznia, Jaroszowice, Wysoka, Klecza, Wadowice, Gorzeń Dolny, Stanisław Górny, Kaczyna, Ponikiew oraz siedem spoza gminy: Brzezinka, Bachowice, Zebrzydowice, Bachowice, Koziniec, Witanowice, Inwałd oraz GPR OSP Kęty. Burmistrz Kaliński złożył osobiście na ręce każdego z druhów podziękowania i okolicznościowy dyplom: „Dziś pragnę podziękować wam za waszą trudną i pełną poświęcenia pracę. To dzięki wam czujemy się bezpieczni.”

Szczególnie wyróżniony został kierownik rejonu sprzedaży sieci „Lidl” Piotr Zagórski. To właśnie on, zanim pierwsze służby przyjechały na miejsce, błyskawicznie zareagował na zagrożenie i przeprowadził sprawną ewakuację z płonącego budynku wszystkich obecnych – ośmiu pracowników i około 30 klientów. Jak podkreślił komendant Paweł Kwarciak: „Pan Piotr zachował się wzorowo, nie stracił opanowania i uratował życie wyprowadzonym osobom, ponieważ już chwilę po przybyciu na miejsce służb ratowniczych runęła konstrukcja dachowa.”

W sumie w akcji wzięło udział około 170 osób. Oprócz strażaków byli to pracownicy: Pogotowia Energetycznego, Pogotowia Gazowego, Powiatowego i Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego. Służby zaangażowały dodatkowo cztery psy ratunkowe (trzy z GPR OSP Kęty oraz jeden z KM PSP Nowy Sącz), wyszkolone do szukania ludzi żywych i martwych wewnątrz pogorzeliska. Na szczęście, wszyscy uczestnicy zdarzenia zdążyli opuścić budynek na czas.

Korzystając z okazji, komendant PSP Paweł Kwarciak zaapelował do właścicieli budynków, zarówno komercyjnych jak i prywatnych o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych. „Zachowanie dróg ewakuacyjnych, nie zastawianie przejść i hydrantów jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Każdy z nas powinien, widząc nieprawidłowości, reagować.”.

Wprowadzono: 18 stycznia 2019