Polsko – Ukraińska Tradycja Stołu Wielkanocnego

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Polsko – Ukraińska Tradycja Stołu Wielkanocnego

Było gwarnie, kolorowo i smacznie. W ubiegłą sobotę 13.04 Kolping Polska wraz z Centrum Wsparcia Kolping w Wadowicach zaprosił rodziny ukraińskie i polskie do wspólnej integracji w atmosferze świątecznej. Wydarzenie „Polsko – Ukraińska Tradycja Stołu Wielkanocnego” było także okazją by podsumować dotychczasowe działania pomocowe wobec uchodźców z Ukrainy, finansowane ze środków niemieckiego Caritas oraz „Aktywni Obywatele” jakie Kolping Wadowice realizował w ostatnim czasie na terenie powiatu wadowickiego.

Warsztaty 21.03 2 - Polsko - Ukraińska Tradycja Stołu Wielkanocnego

Na stołach królowały tradycyjne potrawy i ciasta wielkanocne przygotowane przez uczniów pod okiem nauczycieli CKZIU nr 1 Tischner w Wadowicach, takie jak żurek z jajkiem i białą kiełbasą, paszteciki oraz babki i mazurki. Na stole nie zabrakło także tradycyjnej ukraińskiej babki drożdżowej z bakaliami z lukrową polewą zwaną paschalnym Kuliczem. Pojawiły się także dekoracje z pięknie zdobionych jaj i wianków, jakie dzieci i dorośli wykonywali podczas marcowych warsztatów plastycznych. Dopełnieniem tego sobotniego, międzykulturowego spotkania był występ kwartetu muzycznego w klimacie góralskim, który przy akompaniamencie gitary, akordeonu i ukulele wykonał tradycyjne utwory ludowe i świąteczne. Licznie przybyłe na uroczystość dzieci i młodzież ukraińską zaproszono do wspólnej zabawy edukacyjno – integracyjnej.

Kolping Polska – Centrum Wsparcia Kolping w Wadowicach –  organizator spotkania chciałby podziękować za Waszą obecność drodzy przyjaciele z Ukrainy, za radość i wdzięczność jaką nam okazujecie i wyrażacie w swoich opiniach po sobotnim spotkaniu. Ponadto duże słowa uznania należy skierować dla Naszych współpracowników – wolontariuszy – Agnieszki, Andrzeja, Michała za okazaną pomoc przy  organizacji całego wydarzenia. Ponadto uczniom Tischnera, nauczycielom, kierownikowi Inkubatora Organizacji Pozarządowych przy CKZiU nr 1 w Wadowicach Panu Patrykowi Kurkowi, za dbałość przygotowania potraw i ciast oraz wystrój stołów. Panom Bolesławowi, Marianowi i Jerzemu za występ muzyczny z nutą folkloru góralskiego wprowadzającego atmosferę zabawy, a Pani Annie i całej społeczności ukraińskiej z Andrychowa za poprowadzenie zajęć dla najmłodszych i przyłączenie się do przygotowań.

Kolping Polska wraz z Centrum Wsparcia Kolping w Wadowicach kontynuuje działania aktywizacyjno  – integracyjne skierowane do uchodźców z Ukrainy zamieszkujących w Wadowicach i okolicach. Chętnych do udziału w kursach języka polskiego, kursach zawodowych, poszukujących pracy i chcących wzmacniać swoją pozycję w lokalnym środowisku zapraszamy do kontaktu z Biurem Kolpinga Wadowice, ul. Sienkiewicza 7, nr tel. 512 718 298. Szczególnie zapraszamy osoby z niepełnosprawnością.

Spotkanie integracyjno – świąteczne „Polsko – Ukraińska Tradycja Stołu Wielkanocnego” zostało współfinansowane ze środków Caritas Germany i Kolping International.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Starosta Powiatu Wadowickiego, Burmistrz Miasta i Gminy Wadowice oraz Wadowickie Centrum Kultury. Patronem medialnym zostało Radio Andrychów – Nowiny Andrychowskie.

Materiał prasowy i fotograficzny – Centrum Wsparcia „Kolping” w Wadowicach

Wprowadzono: 16 kwietnia 2024