Septemberfest za nami!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Septemberfest za nami!

W drugi weekend września w Wadowicach odbyła się biesiada Septemberfest, podczas której gościliśmy przedstawicieli z partnerskiego miasta Sona we Włoszech. Święto pełne kultury, muzyki i wspaniałego, regionalnego jedzenia przyciągnęło na wadowicki rynek mieszkańców i turystów, którzy wspólnie bawili się oraz integrowali.

W dniach 8 i 9 września na Placu Jana Pawła II w Wadowicach odbyła się wspólna biesiada Septemberfest na powitanie września. Wydarzenie rozpoczął kiermasz rozmaitości, który wystartował już w piątek o godzinie 10:00. W przzygotowanych stoiskach handlowych można było zakupić m.in. pyszne miody, rękodzieło lokalnych artystów czy oscypki z żurawiną na ciepło i soki z Tłoczni Choczni. Swoje stoisko miało również włoskie miasto – Sona, gdzie jego przedstawiciele na czele z burmistrzem Gianluigim Mazzim częstowali mieszkańców i turystów smakami spod Jeziora Garda  oraz rozdawali broszury opisujące historię ich miejscowości. Wadowice i Sona w tym roku obchodzą 25. rocznicę partnerstwa. Przedstawiciele samorządów obu miast już od kilku lat spotykają się podczas kulturalnych wydarzeń, by wspólnie wymieniać się poglądami i doświadczeniami  – nie inaczej było i tym razem! Jednym z punktów wizyty delegacji z Sony było zainicjowanie wymiany uczniowskiej oraz współpracy międzyszkolnej. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku szkolnym uczniowie z Wadowic będą mieli okazję zobaczyć miasto romeo i Julii.

W sobotę o godzinie 15:00 rozpoczęła się prawdziwa biesiada! W 4 namiotach swoje regionalne potrawy i pyszności serwowały zgromadzonym Koła Gospodyń Wiejskich : z  Choczni, Jaroszowic-Zbywaczówki, Kleczy i Wysokiej. W tym samym czasie kilka metrów dalej odbywały się warsztaty : ceramiczne – czyli lepienia naczyń z gliny i toczenia na kole garncarskim prowadzone przez Pana Jerzego Mikę oraz rękodzielnicze: szydełkowania i makramy prowadzone przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kleczy.

Punktualnie o godzinie 15.40 na scenie pojawiła się formacja Ale Babki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które zaprezentowały wspaniały i pełen pozytywnej energii występ taneczny nagrodzony gromkimi brawami!

O godzinie 16:00 rozpoczął się pokaz miodobrania, podczas którego można było usłyszeć i zobaczyć jak żmudnym procesem jest produkcja miodu. Pokaz zakończył się poczęstunkiem świeżo wytworzonego miodu. Po godzinie 17:00 na scenie zaprezentowały się utalentowane i młode artystki: Angelika Kot, Lena Czechowicz oraz Joanna Smajdor. Dziewczyny przez ponad godzinę śpiewały autorskie wersje popularnych utworów umilając czas zebranym.

O godzinie 19:00 na scenie pojawiła się przysłowiowa „wisienka na torcie” – Kapela Hanki Wójciak. Hanka to polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, urodzona w Zakopanem, zdobyła I miejsce na 46 Studenckim Festiwalu Piosenki. Jej charakterystyczny głos przez prawie 2 godziny rozbrzmiewał w Wadowicach powodując zachwyt u słuchaczy.

W niedzielę 9 września od rana trwał Kiermasz Rozmaitości, a o godzinie 13.00 odbyła się ekologiczna akcja:  Rośliny dla Powietrza, podczas której rozdaliśmy darmowe sadzonki roślin doniczkowych, pomagających oczyszczać powietrze.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas!

Zadanie współfinansowane jest ze środków EFRROW otrzymanych w ramach projektu grantowego pt. „Promocja dziedzictwa lokalnego lub obszaru LSR” realizowanego w ramach Poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Wprowadzono: 10 września 2018