Śladem Armii Krajowej i Mapa Akcji „Burza” w Małopolsce

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Śladem Armii Krajowej i Mapa Akcji „Burza” w Małopolsce

11 i 12 maja 2018 roku Wadowice odwiedzi Muzeum Armii Krajowej. Na Placu Jana Pawła II stanie mobilna wystawa prezentująca pamiątki i dokumenty dotyczące Akcji „Burza” przeprowadzonej w 1944 roku przez AK.

Podczas dwudniowego pikniku historycznego jego uczestnicy będą mogli wziąć udział w wielkoformatowej grze edukacyjnej i podziwiać pokazy grup rekonstruktorskich. Zainteresowanym historią II wojny światowej zaprezentujemy repliki broni, a także unikatowe zdjęcia. Pracownicy Muzeum AK będą zachęcać mieszkańców do przekazywania pamiątek i świadectw o wydarzeniach związanych z działalnością Armii Krajowej. Materiały te uzupełnią interaktywną mapę prezentującą aktywność AK w Małopolsce.

Akcja „Burza” rozpoczęła się w styczniu 1944 roku w związku z wkroczeniem Armii Czerwonej na Wołyń. Celem militarnym akcji było wyparcie armii niemieckiej z ziem II Rzeczypospolitej, samodzielnie lub wraz z armią radziecką, natomiast celem politycznym przejmowanie władzy przez cywilne struktury Polskiego Państwa Podziemnego na wyzwolonych spod okupacji niemieckiej terenach i wystąpienie przed Sowietami w roli gospodarza. Działania polskiego podziemia zaangażowały dziesiątki tysięcy osób i objęły swym zasięgiem znaczny obszar wschodnich terenów dawnej Rzeczpospolitej.

Na ziemi wadowickiej do realizacji Akcji „Burza” przystąpiono wiosną 1944 roku. Z miejscowych jednostek w kwietniu utworzono 12 Pułk Piechoty AK, który został włączony do Grupy Operacyjnej „Śląsk Cieszyński”, dowodzonej przez gen. Brunona Olbrychta ps. „Olza”. Sztab formacji swoją siedzibę miał w zabudowaniach gospodarczych klasztoru OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. W ramach akcji „Burza” żołnierze Pułku przeprowadzali akcje rozbrajania Niemców, atakowali szlaki komunikacyjne oraz gromadzili zaopatrzenie. Jedną z najbardziej brawurowych akcji było odbicie gen. Brunona Olbrychta przeprowadzone 28 września 1944 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej. 4 października 1944 roku Akcja „Burza” na Ziemi Wadowickiej została odwołana. Niektóre oddziały kontynuowały jednak działalność. 31 października rozbrojono niemieckich żandarmów, którzy przybyli do Podolan w celu rekwizycji. Najprawdopodobniej to w reakcji na tę operację 6 listopada Niemcy przeprowadzili pacyfikację Leńcz, Podolan, Zarzyc Wielkich, Zarzyc Małych oraz Izdebnika.

Bohaterowie wielu z tych wydarzeń pozostali zapomniani przez historię, lecz często pamięć o nich przetrwała w przekazach rodzinnych utrwalonych materialnymi pamiątkami. Muzeum Armii Krajowej, podążając szlakiem żołnierzy AK, szuka wszelkich świadectw o wydarzeniach związanych z Akcją „Burza”.

Mobilna wystawa Śladem Armii Krajowej i Mapa Akcji „Burza” w Małopolsce w Wadowicach pozostanie dwa dni. 11 maja od 10:00 do 15:00 odbędą się spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej, szkolne drużyny będą mogły spróbować swoich sił w grze wielkoformatowej „Śladem Akcji Burza i AK”, odbędą się także spotkania z historykami i edukatorami z Muzeum AK. W sobotę 12 maja od 11:00 do 16:00 zaplanowano pokazy grup rekonstruktorskich, spotkania z historykami z Muzeum AK, zbiórkę pamiątek po żołnierzach AK, miniwystawę multimedialną i konkursy z nagrodami. Udział w grze historycznej wymaga wcześniejszych zapisów pod adresem: akcjaburza@muzeum-ak.pl.

Szczegóły akcji na www.muzeum-ak.pl. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Wprowadzono: 27 kwietnia 2018