Tydzień Kultury Lokalnej już za nami

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Tydzień Kultury Lokalnej już za nami

Niedzielny koncert Piotra Rubika zakończył bogaty w konkursy, warsztaty, wydarzenia sportowe i kulturalne Tydzień Kultury Lokalnej w ramach którego świętowaliśmy również 98. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Było wyjątkowo pięknie i uroczyście.

Już od poniedziałku można było zapoznać się z ofertą lokalnych producentów w ramach Targowiska Rzeczy Fajnych. Rękodzieło można było zakupić w budkach, ustawionych specjalnie z tej okazji, przy handlowej ulicy Zatorskiej. W szkołach podstawowych podczas specjalnych warsztatów dzieci dowiedziały się m.in. jak spilśniać wełnę, spróbowały swoich sił na kole garncarskim oraz wzięły udział w spotkaniach ekologicznych.

Pyszny tort i piękny koncert Raz Dwa Trzy

Ważnym dniem dla mieszkańców Wadowic oraz przybywających turystów jest 18 maja, obchodzimy wtedy hucznie rocznicę urodzin patrona miasta –  św. Jana Pawła II. W tym roku, podczas 98. rocznicy wyjątkowego święta, tradycyjnie przybyły do nas z całej Polski dzieci i młodzież uczące się w szkołach noszących imię naszego patrona. Specjalnie dla nich odbyła się msza święta w Bazylice koncelebrowana przez Wadowiczanina, Biskupa Diecezji Bielsko – Żywieckiej Romana Pindla. W Eucharystii oprócz dzieci i nauczycieli uczestniczyli mieszkańcy, pielgrzymi oraz przedstawiciele samorządu lokalnego. Gminę Wadowice reprezentowała pani Ewa Całus – Zastępczyni Burmistrza Wadowic.

Kilkanaście minut po godzinie 12 na płytę rynku wjechał ogromny urodzinowy tort przygotowany z 200 jaj przez Cukiernię Galicjanka. Tort od 3 lat jest stałym elementem urodzinowych obchodów, żeby go zjeść trzeba ustawić się w długiej kolejce. Chętnych nie brakowało.

Tego samego dnia po raz 19. druhowie z orkiestr strażackich zagrali urodzinowy koncert pt. „Strażacy Ojcu Świętemu”. W programie znalazły się utwory m.in. Czesława Miłosza i Leonarda Cohena. Nie zabrakło również skomponowanego przez Adama Deca i Pawła Jarosza utworu „Moje miasto Wadowice”.

Wieczorem na scenie z rewelacyjnym koncertem wystąpił znany zespół Raz Dwa Trzy. Jego lider Adam Nowak znany jest ze swojego przywiązania do wiary i jak sam wyznał w jednym z wywiadów, że wszystko co dostał pochodzi od Boga. Był jednym z wykonawców pięknego utworu „Pod Prąd”, nagranego specjalnie na kanonizację Jana Pawła II. Wadowicki koncert, w niezwykłej oprawie oświetleniowej, składał się z największych przebojów zespołu. Nie zabrakło „Pod niebem pełnym cudów”, „Trudno nie wierzyć w nic” czy „Jutro możemy być szczęśliwi”. Na koniec zebrana publiczność dołączyła do zespołu rewelacyjnie śpiewając utwór „W wielkim mieście”. Wadowiczanie zostali określeni najlepszym chórem

Wprowadzono: 21 maja 2018