W tym miejscu powstanie nowa komenda Państwowej Straży Pożarnej!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / W tym miejscu powstanie nowa komenda Państwowej Straży Pożarnej!

Palący problem bliski rozwiązania. Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński znalazł lokalizację pod budowę nowej komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach. Po dziewięciu latach starań strażacy nareszcie otrzymają wymarzoną działkę.

Teren znajduje się przy ulicy Błonie, pomiędzy stadionem Skawy Wadowice, a rzeką Skawa.

Szukaliśmy nieruchomości, która po pierwsze byłaby własnością gminną, po drugie posiadała pełny dostęp do mediów, a po trzecie – byłaby dobrze skomunikowana z Wadowicami i projektowaną Beskidzką Drogą Integracyjną. Chodzi o to, aby czas reakcji oraz dostępu dla straży pożarnej i służb związanych z bezpieczeństwem był jak najkrótszy. I udało się, znaleziona działka spełnia wszystkie trzy punkty – mówi burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Co ważne, w nowej siedzibie znajdzie się miejsce nie tylko dla strażaków zawodowych, ale również dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wadowicach. Planowana jest także budowa poligonu do ćwiczeń, m.in. dla wszystkich okolicznych OSP.

Czekaliśmy na ten moment dziewięć lat. Starania o nieodpłatne przekazanie działki rozpoczęliśmy już w 2010 roku podczas dnia strażaka – wyznaje komendant KP PSP Paweł Kwarciak. – Budowa nowej komendy to dla nas konieczność, ponieważ obecna strażnica jest w coraz gorszym stanie – dodaje.

Wśród wielu problemów lokalowych, komendant wymienia m.in. brak dogodnych pomieszczeń i terenu do szkolenia strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz obsługi aparatów ochrony dróg oddechowych, zły stan techniczny budynków (zawilgocenie ścian, piwnic, ciągłe awarie), zbyt mała liczba boksów dla pojazdów gaśniczych oraz pomieszczeń na szatnie. Obecnie strażacy muszą się przebierać w specjalnych kontenerach.

Znalezienie odpowiedniej działki to przełomowy, ale dopiero pierwszy krok w kierunku budowy nowej komendy. Po załatwieniu wszelkich formalności z nieodpłatnym przekazaniem przez Gminę terenu, komendant PSP w Wadowicach będzie wnioskował o środki finansowe na realizację tej inwestycji. Jak dodaje, budowa nowej komendy może się rozpocząć w 2021 roku.

Wprowadzono: 27 lutego 2019