W tym orszaku każdy był królem!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / W tym orszaku każdy był królem!

To były chyba największe jasełka, jakie kiedykolwiek odbyły się w Wadowicach. Wielu mieszkańców odpowiedziało na zaproszenie burmistrza Bartosza Kalińskiego i wzięło udział w barwnym Orszaku Trzech Króli. To jedyny dzień w roku, w którym każdy, bez względu na wiek i zawód, mógł zostać królem i maszerować ramię w ramię z Parą Prezydencką.

To dla nas niezwykły zaszczyt, że spośród 751 polskich miejscowości, w których w niedzielę szły orszaki, Para Prezydencka wybrała Wadowice –mówił do uczestników orszaku burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

–  Jest to wydarzenie wyjątkowe, właśnie z uwagi na hasło tegorocznych orszaków, którym są pamiętne słowa Ojca Świętego z pierwszej pielgrzymki do Polski:  „I odnowi oblicze Ziemi”. W orszakowym scenariuszu znajdujemy wiele odniesień do nauczania Jana Pawla II. Nie poznamy ich nigdzie lepiej, niż w Wadowicach, gdzie wszystko się zaczęło – podkreślał.

Tegoroczny wadowicki orszak wyruszył spod kościoła Św. Piotra Apostoła w Wadowicach, gdzie odbyła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem bpa Damiana Muskusa, biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej.

Przemiana świata nie dokonuje się w świetle kamer, lecz w każdym, najmniejszym nawet geście, o ile wypełniony jest miłością – mówił hierarcha podczas homilii.

Po zakończeniu eucharystii uczestnicy uroczystości utworzyli wielki orszak, maszerując aleją Matki Bożej Fatimskiej na wadowicki rynek. Na czele pochodu szli trzej królowie, aniołowie na szczudłach, pasterze, dzieciaki ubrane w korony i kolorowe peleryny, a dopiero za nimi zaproszeni goście: Para Prezydencka, wicepremier Beata Szydło, minister Wojciech Kolarski, wojewoda Piotr Ćwiki, burmistrz Wadowic z rodziną oraz pozostali uczestnicy.

Wszyscy maszerowali, śpiewając najpiękniejsze polskie kolędy. Na placu Jana Pawla II odbyło się piękne przedstawienie, przygotowane przez uczniów ze Stanisławia Górnego. Wydarzeniu towarzyszyła piękna zimowa aura, pomimo minusowych temperatur panowała wyjątkowo gorąca atmosfera.

To, że jesteśmy tutaj w Wadowicach, jest rzeczywiście znamienne. To jest miasto Karola Wojtyły, to jest miasto świętego Ojca Świętego Jana Pawła II, miasto, które go wychowało, miasto, z którego wyszedł, miasto, które było jego kolebką, które go ukształtowało jako człowieka w rodzinie, we wspólnocie, we wspólnocie parafialnej, we wspólnocie szkolnej, wartości, które niósł w sobie i ze sobą przez całe swoje życie.

Prezydent mówił także o wspólnocie – rodziny, ducha, wiary i tradycji, która jest istotą Święta Objawienia Pańskiego i Święta Trzech Króli. Na koniec skierował ciepłe słowa do organizatorów.

Jeszcze raz z całego serca chcę podziękować, że w tym roku 2019, w dziesiątym roku wspaniałych Orszaków Trzech Króli w naszym kraju, możemy być z Wami, tutaj w Wadowicach – podkreślał prezydent RP Andrzej Duda.

Orszak Trzech Króli zorganizowała Gmina Wadowice wraz z Parafią Św. Piotra Apostoła w Wadowicach oraz Parafią Ofiarowania NMP w Wadowicach, we współpracy z SPSK w Stanisławiu Górnym, Hufcem Ziemi Wadowickiej ZHP, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną i Komendą Powiatową Policji w Wadowicach.

Wprowadzono: 7 stycznia 2019