Wadowice na VII Dniach Kultury Polskiej w Wilnie

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Wadowice na VII Dniach Kultury Polskiej w Wilnie

W Domu Kultury Polskiej w Wilnie 15 listopada odbyło się oficjalne otwarcie VII Dni Kultury Polskiej. Uczestnicy festiwalu mogli obejrzeć widowisko muzyczne „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”. W tym ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Wadowicach.

Dla publiczności zagrała 18-osobowa orkiestra z dyrygentem Miłoszem Wośko na czele oraz kompozytorem Andrzejem Zielińskim, znanym z zespołu „Skaldowie”.

Krzysztof Łachmański, Wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” podkreślił wagę głównej postaci tegorocznego festiwalu. Jak stwierdził, myślą przewodnią tego festiwalu jest postać ważna dla Polaków mieszkających zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz na całym świecie. Jest to papież Jan Paweł II.

„Ważne jest, aby o nim pamiętać przed setną rocznicą urodzin. Papież lubił śpiewać, kochał muzykę. Jeżeli chodzi o promocję kultury polskiej i polskich tradycji, jest to odpowiednia osoba i odpowiedni patron takiego wydarzenia, jak Dni Kultury Polskiej w Wilnie” – wyjaśnił wiceprezes.

Małgorzata Targosz-Storch, Kierownik Wydziału Promocji Gminy miasta Wadowice wyznała, że jest w Wilnie pierwszy raz.

„Niezmiernie się cieszę, że mogę tu być z państwem i reprezentować Wadowice. Jan Paweł II jest najsłynniejszą postacią z Wadowic. Stulecie urodzin, jakie będziemy obchodzili w następnym roku, jest dużym wydarzeniem. Mam nadzieję, że państwo przyjedziecie do Wadowic, zobaczycie miasto, w którym się urodził Karol Wojtyła. Chcielibyśmy, abyście przybyli licznie, z całymi rodzinami – podkreśliła przedstawicielka Wydziału Promocji Gminy.

Widowisko muzyczne „Święty z Wadowic – Jan Paweł II” powstało dzięki współpracy Fundacji Pełni Kultury oraz Narodowego Centrum Kultury specjalnie na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Dotychczas dzieło to zaprezentowane zostało widzom w Krakowie (dwukrotnie), Wadowicach, Starym Sączu, Zakopanem i Wieliczce. W roku 2018 wystawiono je w Iwano-Frankiwskiej Filharmonii Obwodowej im. Iry Małaniuk w Stanisławowie na Ukrainie.

Wprowadzono: 20 listopada 2019