Wesele z przytupem! – podsumowanie Narodowego czytania w Wadowickiej Bibliotece Publicznej

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Wesele z przytupem! – podsumowanie Narodowego czytania w Wadowickiej Bibliotece Publicznej

Wesele z przytupem!

„Miałeś, chamie, złoty róg,
miałeś, chamie, czapkę z piór:
(…)ostał ci sie ino sznur.”
Stanisław Wyspiański „Wesele”

Czytanie Wesela

Każde wesele to impreza radosna, pełna muzyki, tańca i zabawy. Takie też „Wesele” przygotowała Wadowicka Biblioteka Publiczna włączając się w ogólnopolską akcję „Narodowego Czytania”. Dramat Stanisława Wyspiańskiego nie jest łatwy w odbiorze, pełno w nim ukrytych podtekstów, symboli, niedopowiedzeń. Dzięki przemyślanemu doborowi tekstu odpowiednich scen i powiązanych wątków, udało się z długiego i rozbudowanego utworu stworzyć piękną, przemawiającą do słuchaczy i przyjemną dla ucha inscenizację. Tego niełatwego zadania dokonała miłośniczka literatury, emerytowana polonistka Pani Joanna Haber. Przy weselnym, suto zastawionym stole zasiadło prawie 20 – osobowe grono odtwórców najbardziej znaczących postaci dramatu. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem i niespotykanym zwykle u amatorów wyczuciem tekstu odczytali swoje role.

I jak to w Bronowicach było – u nas również zaczęło się od wesołej zabawy, tańców i dialogów. Wraz z pojawieniem się Wernyhory weselnikom udzielił się jego patriotyczny i wzniosły nastrój. Zanosiło się na wielki narodowy zryw, ale z winy roztargnionego Jaśka, który zgubił złoty róg, wszystko skończyło się sennym, chocholim tańcem. Doznania artystyczne wzbogacono ucztą kulinarną, którą przygotowały zaprzyjaźnione z Biblioteką Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Wysokiej. Dzięki nim można było spróbować staropolskich weselnych potraw, tradycyjnych drożdżowych kołaczy, swojskiego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Muzycznym weselnym akcentem był taniec zaprezentowany przez Panie w tradycyjnych strojach regionalnych.

Choć nasze wesele w Wadowickiej Bibliotece Publicznej nie trwało trzy dni jak u Wyspiańskiego, to i tak na długo zostanie w pamięci wszystkich „weselników”.

Obsada wadowickiego Wesela:

Panna Młoda – Magdalena Dubel
Pan Młody – Andrzej Klimeczko
Gospodarz – Jan Popowicz
Gospodyni – Jolanta Godzik
Poeta – Bolesław Wegenke
Czepiec – Tadeusz Maj
Klimina –  Maria Madoń
Dziennikarz – Marta Mądry
Wernyhora – Krzysztof Pływacz
Jasiek – Łukasz Brańka
Rachel – Natalia Ziobrowska
Chochoł – Katarzyna Gołąb
Radczyni – Maria Talaga
Haneczka – Henryka Swornóg
Zosia – Klaudia Madyda
Ojciec – Bogdan Szpila
Narrator, koordynator projektu – Joanna Haber

Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich z Wysokiej:

Maria Brania – przewodnicząca
Maria Madoń
Zofia Mostowik
Maria Mrózek
Zofia Pawlik
Krystyna Sarapata

Galeria zdjęć z wydarzenia :

Wprowadzono: 4 września 2017