Wielka przebudowa dobiegła końca. Dworzec autobusowy w nowej odsłonie!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Projekty dofinansowane / Programy realizowane ze środków z Unii Europejskiej / Wielka przebudowa dobiegła końca. Dworzec autobusowy w nowej odsłonie!

Prawie dwa lata trwała przebudowa dworca autobusowego w Wadowicach. Zakres prac był jednak ogromny. Po modernizacji obiekt zyskał bowiem nowe funkcje: dwupoziomowego parkingu dla samochodów, miejsca przyjaznego rowerzystom oraz centrum przesiadkowego. Nowy dworzec zacznie funkcjonować od czwartku 16 listopada br.  Inwestycja kosztowała ponad 13 mln zł i została dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Małopolskiego.

DSC 4491 - Wielka przebudowa dobiegła końca. Dworzec autobusowy w nowej odsłonie!

W środę (15.11) zorganizowano w tej sprawie konferencję prasową, w której wzięli udział: marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński oraz radny wojewódzki Rafał Stuglik.

W ramach inwestycji powstał dwupoziomowy parking z windą i klatką schodową. Na dole znalazły się stanowiska dla autobusów i busów oraz stanowiska dla rowerów ze stacją serwisową. Na górze powstał z kolei parking dla samochodów osobowych na 70 miejsc, w tym trzy miejsca dla osób z niepełnosprawnością dwa stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych, które zostaną uruchomione po wyłonieniu operatora. Na zewnętrznych ścianach budynku wykonana zostanie jeszcze elewacja. Ten ostatni etap inwestycji nie stanowi jednak żadnych przeszkód, aby dworzec można było otworzyć.

Obok wybudowano nowy dwupiętrowy budynek, który stanowi zaplecze dworca. Znalazły się w nim biuro dyspozytorów dworca, poczekalnia dla pasażerów oraz lokal użytkowy przeznaczony pod mały punkt gastronomiczny, który jest w trakcie przetargu. Przetarg na oddanie w najem lokalu odbędzie się 4 grudnia br. Szczegóły dot. tego postępowania na stronie www.wadowice.pl.

Pomiędzy jednym, a drugim budynkiem powstał plac do zawracania oraz stanowisko do mycia autobusów. Cały dworzec jest oświetlony i objęty monitoringiem. Wokół dworca zamontowano ławki, kosze na śmieci, urządzono strefę zieleni.

– To będzie serce komunikacji w powiecie wadowickim. To właśnie tutaj swoją podróż zaczyna i kończy sześć linii gminnej komunikacji, które powstały w ostatnich trzech latach i docierają praktycznie do każdego sołectwa w gminie Wadowice, a także linie powiatowe, dotowane przez Gminę Wadowice, które kursują m.in. do Kalwarii Zebrzydowskiej, przez Wysoką i Stanisław Górny, a także do Andrychowa – mówił burmistrz Wadowic, Bartosza Kaliński. 

Dworzec autobusowy powstał w ramach stworzenia zintegrowanego transportu miejskiego w Wadowicach poprzez budowę węzła przesiadkowego, ścieżek pieszo-rowerowych oraz parkingów Park&Ride, czyli Parkuj i Jedź. To program, mający na celu pozostawienie przez kierowców samochodów na parkingach, które zlokalizowane są na obrzeżach miasta, a następnie korzystanie z transportu publicznego bądź roweru czy hulajnogi. W ramach tego projektu, oprócz dworca powstały również dwa dodatkowe oświetlone parkingi park & ride: przy dworcu PKP oraz przy ul. Sienkiewicza w Wadowicach, na których znalazło się łącznie 248 miejsc dla samochodów, wiaty i serwisy naprawcze dla rowerów oraz inteligentne systemy transportowe. Wybudowano także ścieżkę rowerową oraz chodniki wzdłuż obwodnicy Wadowic i dróg krajowych nr 52 i nr 28 oraz dróg gminnych na odcinku pomiędzy ul. Graniczną, a ul. Polną w Wadowicach, o łącznej długości ok. 5 km.

Podróżni będą musieli jeszcze poczekać na uruchomienie tablic elektronicznych, które jakiś czas temu pojawiły się na ulicach Wadowic. Urządzenia są obecnie w fazie testów.

Tablice zainstalowane na przystankach będą informować o kierunku i godzinach odjazdu busów.  Z kolei na trzech parkingach przy Starej Rzeźni (ul. Sienkiewicza), dworcu kolejowym i autobusowym zainstalowane zostały tablice, na których podawana będzie na bieżąco liczba wolnych miejsc parkingowych. Takie same tablice zainstalowane są na trzech drogach wlotowych do Miasta od strony Choczni, Tomic i Kleczy.  Dzięki temu kierowcy wjeżdżający do Wadowic będą mogli od razu dowiedzieć się, czy na którymś z ww. placów są jakieś wolne miejsca.

Całkowity koszt wszystkich ww. inwestycji (trasy rowerowe, trzy parkingi, dworzec, tablice) wyniósł blisko 26,7 mln zł, z czego nieco ponad 13,1 mln zł  to dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Małopolskiego.

logo - Wielka przebudowa dobiegła końca. Dworzec autobusowy w nowej odsłonie!

Wprowadzono: 15 listopada 2023