Wojtyła od-czytany

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Wojtyła od-czytany

W roku setnej rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wraz z Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, Biblioteką Publiczną im. Stanisława Wyspiańskiego i Wydawnictwem św. Stanisława BM w Krakowie zaprasza do dzielenia się interpretacjami utworów poetyckich i dramatycznych Karola Wojtyły.

Epizod literacki to wciąż mało znany wątek w życiu przyszłego Papieża. Tymczasem w naszych zbiorach mamy rękopis pierwszego z jego wierszy. W 1938 roku na przyjęciu po maturze młody Karol wpisał się do pamiętnika swojego koleżance Danucie Pukło. Występowali razem w teatrze, ale jak się okazało -przyszły papież już wtedy nie tylko interesował się klasyczną literaturą, ale zaczął także pisać swoje teksty. Przez lata powstawały wiersze i dramaty. Aż do roku 1978, kiedy wraz z wyborem na następcę św. Piotra Jan Paweł II przestał publikować. Wyjątkiem, na który musieliśmy bardzo długo czekać, była w 2003 roku publikacja „Tryptyku rzymskiego” – jedynego dzieła literackiego podpisanego papieskim imieniem.

W ramach naszego projektu „Wojtyła od-czytany” co tydzień prezentujemy wykonanie jednego utworu przez naszych specjalnych gości. Zachęcamy, abyście także i wy wzięli do rąk te piękne, ale wciąż nieodkryte teksty. Czytajcie sami, w rodzinach i w przyjacielskich grupach. Chętnie damy się zaskoczyć interpretacjami amatorskich teatrów i aktorów.

Do 18 lipca można to zrobić na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/919771491853939/?active_tab=about, a także oznaczając @domjp2 lub #wojtylaodczytany na profilach w mediach społecznościowych.

Pamiętajcie, aby zmienić status wpisu na publiczny, inaczej nie będziemy mogli tego zobaczyć i udostępnić także na naszym muzealnym profilu! Publikując filmiki pamiętajcie o zasadach obowiązujących na Facebooku i nie publikujcie występów i wizerunków innych osób bez ich zgody.

Czytajmy Wojtyłę i dzielmy się pięknem jego twórczości.

 Wydarzenie odbywa się w ramach Święta Małopolski 2020.

(materiał prasowy – Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach)

Wprowadzono: 1 lipca 2020